Tehnoloģiju ziņas

Vai ChatGPT nākotnē zinās visu mūsu dzīvi?

ChatGPT nākotnē atcerēsies visu mūsu dzīvi: vai pienācis laiks dzēst neirontīklu?

Iespējams, nākotnē ChatGPT zinās par mums vairāk nekā tuvākie draugi. No bērnības hobijiem līdz iemīļotām ēdienu receptēm un darba prasmēm. Šādu scenāriju iezīmējis OpenAI vadītājs Sems Altmans. Viņa ieskatā tas būtu solis pretī patiesi personiskam mākslīgā intelekta (MI) asistentam. Bet ko darīt, ja šī sistēma kļūdās? Un kur paliek robeža starp ērtību un privātumu?

Vai mākslīgais intelekts kļūs par digitālo operētājsistēmu cilvēkam?

Altmans paredz, ka ChatGPT nākotnē kļūs par sava veida digitālo atmiņu, sistēmu, kas glabā jūsu sarunas, failus, vēstules, intereses, apmeklētos saitus un citu informāciju par digitālo pēdu nospiedumu. Šāds MI palīdzēs pieņemt lēmumus, paredzēt vēlmes, organizēt dzīvi, plānot kalendāru un pat uzminēt, ko gribat vakariņās.

Un tas viss – ērtības vārdā. Jau tagad daudzi izmanto ChatGPT kā personīgo palīgu, ielādējot failus, konsultējoties par karjeru, mācībām un citām ikdienas tēmām. Jo vairāk sistēma par lietotāju zina, jo labāk spēj palīdzēt. Piemēram, tā var pati rezervēt biļetes, iegādāties dāvanas, atgādināt par veselības pārbaudēm vai svarīgām sanāksmēm.

Taču kur ir riski?

Šāda totāla MI personalizācija skan kā nākotnes solījums, taču vienlaikus rada pamatotus jautājumus par drošību. Vai ir gudri uzticēt visu dzīvi sistēmai, ko kontrolē komerciāla kompānija?

Vēsture rāda, ka pat uzņēmumi, kuri ir tendēti palīdzēt cilvēcei, dažkārt var mainīt kursu. Kad Google reiz sevi pozicionēja ar saukli “Neesi ļauns”, tas neatturēja to no datu vākšanas bez piekrišanas vai lietotāju manipulācijas.

Ja šāda sistēma zinās visu par jums, pat viena kļūda var kļūt ļoti personiska un dārga.

Vai mēs esam gatavi?

Ideja par MI, kas atceras mūsu dzīvi, ir vilinoša. Tā var atbrīvot laiku, vienkāršot lēmumus un padarīt ikdienu pārskatāmāku. Taču tehnoloģiskā ērtība nedrīkst aizēnot cilvēka tiesības uz digitālu kontroli, caurspīdīgumu un personīgās telpas robežu.

Pirms mēs ļaujam MI kļūt par mūsu biogrāfijas arhivāru, ir vērts uzdot sev jautājumu: vai tas ir rīks, kas kalpo cilvēkam vai cilvēks kļūst par datu avotu sistēmai?

Avots: TechCrunch

Mākslīgais intelekts mūzikas radīšanai: ikvienam pieejami arī bezmaksas pakalpojumi

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top