Visas ziņas

Vai kvantu dators iznīcinās bitkoinu?

 Vai Google kvantu dators iznīcinās bitkoinu?

Foto – ilustratīvs

Financial Times (FT) un daži insaider paziņoja, ka kompānija Google publicējusi zinātnisko rakstu – “kvantu pārākums”. Kaut arī šāds izrāviens var lielā mērā ietekmēt cilvēces nākotni, rodas bažas, ka tas var būt drauds bitkoinam. Jāatzīmē, ka teksts tika lejupielādēts NASA.gov, bet pēc tam operatīvi dzēsts. Dokumentu varēja lejupielādēt kļūdas dēļ, un tam pagaidām vēl nav veikts nekāds ekspertu novērtējums. Kā parasti  – šī procedūra var ilgt mēnešiem.

Par laimi, pats teksts nemaz tik ātri nepazuda no redzesloka. Pirms to paspēja izdzēst, daudzu plašsaziņas līdzekļu pārstāvji uzzināja, kas tad mums būtu jāgaida no tā sauktās kvantu skaitļošanas nākotnes. Kļuva zināms, ka Google ir izdevies atrisināt tik grūtu matemātisko vienādojumu, kuru nebija spējuši atrisināt pat visjaudīgākie pasaules superdatori.

Kvantu dators – skaitļošanas ierīce, kura pamatā ir kvantu mehānikas izmantošana datu pārraidīšanai un apstrādei. Teorijā tas ļaus iegūt būtisku pārākumu pār parastajiem datoriem.

Vai vajadzētu uztraukties par bitkoinu?

Kvantu skaitļošana sen tiek uzskatīta par vienu no galvenajiem potenciālajiem draudiem bitkoinam un citām kriptovalūtām. Šobrīd kriptogrāfiski šifrētās privātās atslēgas ir vienīgais šķērslis, lai piekļūtu  kriptovalūtu lietotāju ietaupījumiem, kuri ir pārliecināti par savu aizsargātību.

Ja kvantu datori varētu uzlauzt šifrēšanu, ar kuru ir pasargāti sadalītie reģistri – blokķēde – tad jā, tas nozīmētu kriptovalūtu un bloķēdes likvidāciju.

Jau tagad ir kvantu priekšnosacījumi kriptovalūtu uzlaušanai. Pastāv tā sauktais Šora algoritms, kas ļauj ģenerēt slēgtu (privātu) atslēgu no jebkuras atvērtas atslēgas. Vēl skumjāk ir tas, ka Šors tieši arī ir vērsts uz digitālā paraksta ECDSA algoritmu, kas tiek izmantots daudzās populārās kriptovalūtās, tostarp bitkoinā un Ethereum.

Iepriekš minētajā rakstā pētnieki īpaši uzsver, ka vienvirziena funkcijas – vai tā ir transakciju pārbaude vai digitālo parakstu izveide – ir izcils exploit kvantu datoriem. Neviena esošā tehnoloģija neļaus reproducēt šīs funkcijas pretējā virzienā, ko nevar teikt par kvantu skaitļošanu. Un rezultātā tas var radīt manipulācijas ar transakciju vēsturi blokķēdē.

Google tā arī paziņo: kvantu procesori ļaus aprēķināt vienvirziena funkcijas jau nākamo desmit gadu laikā. Vienvirziena šifrēšana novecos.

Kad tas būs? Vai kāds no mums to vispār piedzīvos? …

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top