Tehnoloģiju ziņas

Kā tas ir iespējams, ka pirmais elektromobilis tika radīts jau 19. gadsimtā

Kā tas ir iespējams, ka irmais elektromobilis tika radīts jau 19. gadsimtā

Elektromobiļu vēsture: No 19. gadsimta ratiem līdz nākotnes tehnoloģijām

Tie, kuri nav pārāk iedziļinājušies automobiļu vēsturē, varētu domāt, ka  Teslai bija pirmie, pilnībā elektriskie automobiļi. Taču patiesībā elektriskie transportlīdzekļi ir bijuši daļa no vēstures jau kopš automobiļu rūpniecības pirmsākumiem – un pat agrāk nekā benzīna dzinēji. Jau 19. gadsimtā pa ielām brauca elektriskie taksometri un viens no pirmajiem masveida elektromobiļiem, Electrobat, parādījās 1894. gadā. Bet kā tas notika, ka šīs pagātnes tehnoloģijas kļuva par mūsdienu nākotnes simbolu?


Pirmie soļi: Rati bez zirgiem

Viss sākās 1830. gadā, kad skotu izgudrotājs Roberts Andersons radīja pirmo motorizēto pajūgu, kas pārvietojās bez zirgiem. Tas bija pārsteidzoši, taču ne pārāk praktiski – tolaik baterijas nebija uzlādējamas un pajūgs varēja nobraukt tikai nelielu attālumu.

Nedaudz vēlāk, 1837. gadā, cits izgudrotājs, Roberts Deividsons, uzbūvēja elektrisko lokomotīvi. Tās uzlabotā versija varēja vilkt sešas tonnas un nobraukt gandrīz 2,5 km ar ātrumu 6 km/h. Taču pēc tam baterijas bija jānomaina – un tas nebija īpaši ērti.

Roberta Andersona elektromobiļa prototips. Attēla avots: carnnews.com

Roberta Andersona elektromobiļa prototips. Attēla avots: carnnews.com


Izrāviens: Uzlādējamās baterijas

Lielais pagrieziens notika 1859. gadā, kad kļuva pieejamas uzlādējamās baterijas. Tas atvēra ceļu elektrisko automobiļu izstrādei. Jau 1884. gadā anglis Tomass Pārkers, kurš palīdzēja ieviest elektriskos tramvajus, uzbūvēja arī elektrisko automobiļu prototipus.

Savukārt 1880. gados Viljams Morisons no Aiovas radīja un patentēja elektromobili – elektrisko vagonu ar priekšējo riteņu piedziņu, 4 zirgspēkiem un iespēju paātrināties līdz 32 km/h. Ar vienu uzlādi tas varēja nobraukt līdz 80 km. Lai gan Morisonu vairāk interesēja akumulatori, nevis automašīnas, viņa darbs iedvesmoja daudzus citus izgudrotājus.

Viena no Pārkera elektriskajām automašīnām (stāv vidū), aptuveni 1895. gadā. Attēla avots: auto.today

Viena no Pārkera elektriskajām automašīnām., aptuveni 1895. gads. Attēla avots: auto.today


Electrobat: Pirmais komerciālais elektromobilis

1894. gadā divi izgudrotāji no Filadelfijas, Pedro Saloms un Henrijs Moriss, radīja Electrobat – pirmo komerciāli veiksmīgo elektrisko automobili. Sākotnēji tas bija smags un lēns, taču līdz 1896. gadam viņi to uzlaboja, pievienojot pneimatiskās riepas un atvieglojot konstrukciju. Electrobat varēja nobraukt 40 km ar maksimālo ātrumu 32 km/h.

Viņu uzņēmums sāka ražot arī elektriskos taksometrus Ņujorkai un pat izgudroja akumulatoru maiņas stacijas, kurās autovadītāji varēja ātri nomainīt iztukšotos akumulatorus pret uzlādētiem. Kaut ko atgādina, vai ne? Taču, tāpat kā daudzi jaunuzņēmumi, viņu uzņēmums pārāk strauji paplašinājās un galu galā bankrotēja.


 Manhetenā, 1898. Attēla avots: slashgear.com

Electrobat automobili Manhetenā, 1898. Attēla avots: slashgear.com

Ātruma rekords: Elektromobilis, kas pārspēja 100 km/h

Elektromobiļi ne tikai braukāja pa ielām, bet arī uzstādīja rekordus. 1899. gadā beļģis Kamils Ženati (Camille Genatzy) ar savu elektrisko automašīnu La Jamais Contente kļuva par pirmo cilvēku pasaulē, kurš sasniedza 100 km/h ātrumu. Viņa automobilis izskatījās pēc torpēdas un tika darbināts ar diviem 25 kW elektromotoriem. Šis rekords bija īsts izrāviens un pierādīja, ka elektriskie automobiļi var būt ātri un jaudīgi.


Slaveni vārdi elektromobiļu vēsturē

Daudzi mūsdienās slaveni uzņēmumi sāka savu ceļu ar elektromobiļiem. Piemēram, Ransoms Oldss, Oldsmobile radītājs, uzbūvēja vairākus elektriskos automobiļus. Savukārt Ferdinands Porše, Porsche dibinātājs, 23 gadu vecumā izstrādāja elektromobili, kas 1899. gadā uzvarēja sacensībās Berlīnē. Pat tādi izgudrotāji kā Tomass Edisons un Henrijs Fords mēģināja konstruēt elektriskos automobiļus, taču galu galā nolēma, ka nākotne pieder benzīna dzinējiem.


Kāpēc elektromobiļi nekļuva populāri uzreiz?

Neskatoties uz visiem panākumiem, elektromobiļi 20. gadsimta sākumā nespēja konkurēt ar benzīna automobiļiem. Iemesli bija vienkārši: elektrība bija pieejama tikai pilsētās, akumulatori bija smagi, dārgi un neietilpīgi, un tos vajadzēja bieži uzlādēt. Turpretī benzīna dzinēji bija vienkāršāki, lētāki, un degvielu varēja viegli transportēt.

Tomēr šoreiz, vairāk nekā simts gadus vēlāk, elektriskie automobiļi, iespējams, ir šeit, lai paliktu. Ar modernām tehnoloģijām, uzlādēšanas infrastruktūru un vides apziņu, elektromobiļi kļūst par nākotnes simbolu – tāpat kā tas bija 19. gadsimtā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top