Valūtas

Kāpēc Facebook kriptovalūta un citi stablecoin var kaitēt banku sistēmai?

Kāpēc Facebook kriptovalūta un citi stablecoin var kaitēt banku sistēmai?

Gubernatora vietnieks Anglijas bankas finanšu stabilitātes jautājumos Jon Cuncliff komentējis kriptovalūtu tēmu. Viņš paziņoja, ka kriptovalūtu ekonomikas popularizēšana var vājināt vai vispār nogalināt banku kredītu sfēru. Par monētu draudiem banku sektoram Cuncliff pastāstīja savas lekcijas laikā Londonas Ekonomikas un politisko zinātņu skolā.

Bankas uz izmiršanas robežas?

Kriptovalūtu pieaugošā popularitāte, stablecoin integrācija sociālajos tīklos – tas viss izraisīs naudas aizplūšanu no bankām uz kripto sfēru. Cuncliff citāts:

“Atkarībā no stablecoin nodrošināšanas ar citiem finanšu aktīviem – kredītu piedāvājums ekonomikas reālajam sektoram, izmantojot banku sistēmu, var vājināties vai pat izzust. Tās ir ļoti nopietnas izmaiņas, kas radīs sekas visai ekonomikai”.

Eksperts brīdināja finanšu regulatorus un centrālās bankas par nepieciešamību sagatavoties jauniem izaicinājumiem – pirms sāncensība ar digitālajiem aktīviem kļūst “sistemātiski svarīga”.

Cuncliff atzīmēja, ka mūsdienu banku sistēma gandrīz ne ar ko neatšķiras no “18. gadsimta klerkiem, kuri izmanto rakstāmspalvu un maina bankas grāmatas kontu debetēšanai vai kreditēšanai”. Taču stablecoin parastajam patērētājam var piedāvāt savas priekšrocības: būtisku komisijas maksas samazinājumu – īpaši starptautiskiem maksājumiem – un atvieglotāku pieeju maksājumu platformām tiem, kuri nesaņem tradicionālos banku pakalpojumus.

Tomēr viņš apgalvo, ka regulatoriem pirms “pamanāma nospieduma atstāšanas uz ekonomiku” ir jābūt gataviem riskiem, kas saistīti ar stablecoin. Ņemot vērā Facebook mērogus, tās izstrādātā kriptovalūta Libra var sasniegt tādu pieņemšanas līmeni, kura gadījumā tā kļūs par “svarīgu ekonomikas daļu”.

Libra izstrādātāju komanda virzās uz savu mērķi, neskatoties uz visiem šķēršļiem. Taču paša projekta uzsākšana iepriekš bija saistīta ar lielām grūtībām. Pagājušajā gadā Libra Association  pameta uzreiz vairāki svarīgi dalībnieki, kas nepārprotami ietekmēja stablecoin izstrādes progresu.

Lai gan bijuši arī papildinājumi. Piemēram, februāra otrajā pusē asociācijai Libra pievienojās gigants Shopify. Komandas pārstāvji atzīmēja, ka viņi vēlas kopīgi strādāt pie maksājumu sistēmas, kas darbosies “visur”.

Vai Libra spēs pārņemt būtisku finanšu pakalpojumu pieprasījuma daļu banku sektorā? Pagaidām šai ziņā ir visai pārsteidzīgi veikt kādas ilgtermiņa prognozes. Labāk sagaidīt, kad projekts tiks uzsākts – ja tas vispār notiks.

Saistībā ar kriptovalūtām kopumā tāda situācija ir iespējama, kaut gan mēs nepiekrītam tieši “kriptovalūtu kredītu nogalināšanai”. Visticamāk – daļa naudas no bankām laika gaitā patiešām ieplūdīs kriptovalūtās – bet tikai neliela.

Pirmkārt – kriptovalūtas negarantē peļņu, jo to kursi lēkā gan uz augšu, gan arī lejup. Attiecīgi – nepieredzējis bitkoinu pircējs pilnībā var pazaudēt naudu, aiziet no industrijas un turpmāk turēt uz to ļaunu prātu. Tāds scenārijs, visticamāk, tikai pārliecinās viņu par banku stabilitāti, kuras maksā iepriekš noteiktu summu. Otrkārt – kā mēs jau noskaidrojām, tā pati decentralizēto finanšu niša pagaidām ir pārāk tālu no masveida popularitātes. Tai tomēr ir pārāk sarežģīta mehānika un nav tie paši izdevīgākie kreditēšanas nosacījumi.

Paliek vēl viena iespēja – stablecoin, kas noderēs pārsūtīšanai sociālajos tīklos. Šeit perspektīvas ir atkarīgas no to integrācijas kvalitātes tamlīdzīgās platformās un lietošanas ērtības. Lai gan šis sektors vēl tikai attīstīsies.

Banku sektora pozīcija kriptovalūtu attīstības fonā patiešām var pavājināties, taču diezin vai mērogs būs būtisks. Tagad atliek tikai sagaidīt Libra palaišanu un pārbaudīt šo teoriju praksē.

Lai gan baņķieru satraukums – tā ir droša zīme, ka tuvākajos gados kriptovalūtu industrija spēs dot cilvēkiem to, ko bankas nevarēja sniegt.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top