Tehnoloģijas

Kosmosa tūrisms ar gaisa balonu

Kosmosa tūrisms gaisa balonā. Kā tas ir iespējams un cik tas maksā?

Foto: Thespaceperspective

Tūrisma nozare nepārtraukti attīstās, un tuvākajos gados cilvēkiem būs pieejami tūrisma lidojumi kosmosā. Jāatzīmē, ka terminu “kosmosa tūrisms” nevajadzētu saprast tikai kā lidojumus uz tālām planētām. Tuvākajā nākotnē aviācijas un kosmosa kompānijas varēs piedāvāt baudīt skaistus skatus uz Zemi no augstuma līdz 100 kilometriem, taču šis pakalpojums maksās vairākus tūkstošus dolāru vienam pasažierim, līdz ar to šāds prieks nebūs lēts. Nesen amerikāņu kompānija “Space Perspective” paziņoja, ka 2021. gadā sāks pārdot biļetes lidojumiem Zemes orbītā ar gaisa balonu. Bet kā tieši tiks nodrošināti šie lidojumi un cik tūkstošus dolāru tas maksās?

Kosmosā gaisa balonā

Par kompānijas “Space Perspective” grandiozajiem plāniem nesen pastāstīja izdevums “Ars Technica”. Kompānijas “štābs” atrodas Kenedija kosmosa centrā Floridā. Nesen tā piesaistīja investīcijas 7 miljonu ASV dolāru apmērā, pateicoties kuriem 2021. gadā kompānija varēs veikt kosmosa kuģa “Neptune” izmēģinājuma lidojumu. Kosmosa kuģī ir vieta vienam pilotam un astoņiem pasažieriem. Ar kosmosa kuģi varēs pacelties aptuveni 30 kilometru augstumā un pavadīt tur apmēram divas stundas. Atpakaļceļam būs nepieciešamas aptuveni divas stundas, tāpēc pasažieri varēs pagūt izbaudīt jaukos skatus uz mūsu planētu.

Lai veiksmīgi paceltos gaisā lielā augstumā, ir nepieciešams liela izmēra gaisa balons un šoreiz tas būs futbola laukuma izmēros. Paredzams, ka gaisa balons varēs pacelties gaisā vismaz reizi nedēļā. Pēc lidojuma tiks nomainīts tikai balons, bet pats kuģis, visticamāk, vienkārši tiks nomazgāts un pārbaudīts, vai tas ir darba kārtībā, un pēc tam varēs nosūtīt jaunu tūristu grupu kosmosā.

Kosmosa tūrisma izmaksas

Biļešu tirdzniecība sāksies jau 2021. gadā, bet reisi ir paredzēti tikai 2024. gadā. Kompānijas “Space Perspective” piedāvāto lidojumu precīzās izmaksas vēl nav zināmas, bet kompānijas līdzdibinātāja Džeina Pointera (Jane Poynter) norāda, ka ir jāorientējas uz 125 000 dolāriem par vienu pasažieri.

Bet tas joprojām ir lētāk nekā citu kosmosa tūrisma kompāniju pakalpojumi. Šobrīd “Virgin Galactic” un “Blue Origin” aktīvi attīsta kosmosa tūrismu. Komerciālie lidojumi vēl nav sākušies, bet kosmosa kuģi lidojumiem jau ir gatavi. “Virgin Galactic” plāno izmantot “SpaceShipTwo” lidaparātu, kas spēj pacelties aptuveni 90 kilometrus virs Zemes. Un “Blue Origin” ir izveidojusi jaunu raķeti “Shepard”, kas varēs palaist kapsulu ar tūristiem līdz 105 kilometru augstumā. Abas kompānijas vēlas iekasēt aptuveni 300 000 ASV dolārus par dažām minūtēm šada ceļojuma nulles gravitācijā un apbrīnojamiem skatiem pa iluminatoru. “Space Perspective” lidojumi būs acīmredzami lētāki.

2Virgin Galactic Spaceship

Virgin Galactic kosmosa kuģa interjers

Ar ko ir interesants kosmosa tūrisms?

Ir vērts atzīmēt, ka kompānijas “Space Perspective” tūrisma pakalpojumus par kosmosa tūrismu var saukt tikai daļēji. Kosmosa kuģis “Neptune” varēs pacelties tikai 30 kilometru augstumā, tas ir, stratosfērā. Šajā augstumā parasti lido meteozondes, kas ir paredzētas stratosfēras izpētei. Bet kosmoss sākas 100 kilometru augstumā, ārpus tā saucamās “Kabatas līnijas”. Kosmosa kuģa “Neptune” pasažieri, protams, baudīs skaistu skatu uz mūsu planētu, bet viņi nevarēs piedzīvot nulles gravitāciju, piemēram, kā “Virgin Galactic” un “Blue Origin” pasažieri.

Un visbeidzot – kā kosmosa kuģis “Neptune” varēs pacelties 30 kilometru augstumā? No tehniskā viedokļa raugoties, nevajadzētu rasties problēmām. Lidojumam, protams, netiks izmantots kaut kas līdzīgs parastam balonam, kas var pacelties tikai apmēram 18 kilometru augstumā. Pasažieri pacelsies gaisā ar sava veida stratostatu – ierīci, kas ir paredzēta lidošanai stratosfērā.

Laiks rādīs, vai kompānijai “Space Perspective” izdosies realizēt savus plānus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top