Visas ziņas

Vai varat atrast Marsa visurgājēju “Preserverance”?

Visurgājējs uz marsa

Foto: Dotted Yeti/shutterstock.com

Marsa visurgājējs “Perseverance” nolaidās uz Marsa virsmas 2021. gada 18. februārī. Pateicoties tajā iebūvētajām kamerām un ap planētu lidojošajiem satelītiem, mēs varējām vērot gan rovera nolaišanos, gan apskatīt jaunas Marsa virsmas fotogrāfijas.

Nesen vēl vienu interesantu fotoattēlu nosūtīja kosmosa kuģis “Trace Gas Orbiter” (TGO), kuru izstrādāja Eiropas Kosmosa aģentūra un “Roscosmos”.  No pirmā acu uzmetiena krāsainajā fotoattēlā neko interesantu nevar pamanīt, izņemot lielus krāterus un citus nelīdzenumus. Tomēr, ja paskatās uzmanīgi, fotoattēlā var pamanīt roveri, nolaišanās izpletni un dažas citas interesantas detaļas. Pamanīt šos objektus ir diezgan grūti, jo attēlā daži no tiem izskatās kā mazi punktiņi. Tāpēc TGO misijas autori publicēja melnbalta fotoattēla versiju, kurā tie ir labāk pamanāmi.  Fotoattēls ir redzams zemāk.

Kosmosa kuģis “Trace Gas Orbiter”

Vietnē “Science Alert” ir apskatāmi jaunie Marsa fotoattēli. Kosmosa kuģis “Trace Gas Orbiter” atrodas Marsa orbītā kopš 2016. gada un vāc datus par planētas atmosfēru. Kosmosa kuģis misijas ietvaros meklē metānu un citus ķīmiskod savienojumus, kas var norādīt uz dzīvības esamību uz Marsa. Tas palīdz izsekot arī citas Marsa misijas. Un  misija “Preservrance”, protams, nav izņēmums.

Publicētais fotoattēls tika uzņemts 23. februārī. Fotoattēlā ir iespējams pamanīt roveri “Perseverance”, izpletni, siltuma vairogu, kas aizsargā pret augstu temperatūru, ceļojot atmosfērā, un nolaižamas kāpnes. Fotoattēls ir uzņemts ar mazu teleskopu CaSSIS. Parasti to izmanto, lai apsekotu Marsa reģionus, kuri ir izpētīti ar teleskopiem ACS un NOMAD. Fotoattēli ir nepieciešami Marsa atmosfēras analizēšanai.

No pirmā acu uzmetiena tur nevar pamanīt neko interesantu – šādus fotoattēlus mēs jau esam redzējuši daudzas reizes. Tomēr, ja paskatīsieties uzmanīgi, pamanīsit dažus baltus un melnus punktus. Fotoattēla augšējā kreisajā pusē ir redzami divi mazi balti punkti. Tas ir nekas cits kā izpletnis, kas tika izmantots rovera nolaišanās laikā. Varbūt šī ir vienīgā detaļa, ko var uzreiz pamanīt. Taču daudz grūtāk būs ieraudzīt pašu roveri, siltuma aizsargu un citas detaļas.

Marsa izpēte 2021

Roveris “Perseverance” ir redzams fotoattēla apakšdaļā, tuvāk vidum. Ja jūs novilktu līniju starp to un izpletni, tuvāk vidum pie viena no krāteriem var redzēt kaut ko līdzīgu mazam pacēlumam. Tās ir rovera nolaižamās kāpnes. Labajā augšējā stūrī ir mazs melns punkts, tas ir siltuma vairogs, kas aizsargā roveri no lielā karstuma atmosfērā.

“Perseverance” uz Marsa

Roveris “Perseverance” atrodas Jezero krāterī. Plānots, ka roveris tajā atradīsies vismaz divus gadus, lai gan misijas laiks noteikti tiks pagarināts. Uzskata, ka pirms miljardiem gadu Jezero krāteris bija stāvoša ūdenstilpes vieta, kur kādreiz varēja pastāvēt dzīvība. Roveris “Perseverance” ir aprīkots ar visu nepieciešamo, lai savāktu vietējās augsnes paraugus. Savāktie augsnes paraugi tiks īpaši uzglabāti, un tos piegādās speciāla ierīce, kuru pašlaik izstrādā NASA un Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA).

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top