Tehnoloģijas

Cik NASA maksā Krievijai par savu kosmonautu lidojumiem kosmosā

SpaceX raķešu palaišana

Pēc veiksmīgā kosmosa kuģa “SpaceX Crew Dragon” starta un tā savienošanās ar Starptautisko kosmosa staciju, Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija ir apņēmības pilna turpmāk pašiem sūtīt kosmonautus kosmosā, kā tas bija pirms 2011. gada (un “Space Shuttle” programmas slēgšanas).

Pēc tam, kad programma tika slēgta, Amerikas Savienotās Valstis pirka sēdvietas saviem astronautiem uz Krievijas kosmosa kuģiem “Sojuz”, kaut arī šāda lidojuma izmaksas sasniedza 90 miljonus dolārus, tas joprojām bija lētāk nekā “Shuttle” programma. Tagad NASA varēs atteikties no Krievijas kosmosa lidojumu pakalpojumiem, bet papildus aģentūra sagaida, ka Krievija izmantos arī “SpaceX” kosmosa kuģus

“Forbes” pastāstīja NASA pārstāve Stephanie Schierholz, Amerikas aeronautikas un kosmosa aģentūra patlaban risina sarunas ar “Roscosmos”, lai “SpaceX” varētu palaist kosmosa kuģus ne tikai ar amerikāņu astronautiem, bet arī ar krievu astronautiem. Pēc viņas teiktā, Krievijai var kļūt nerentabli palaist “Sojuz’ kuģus pēc tam, kad NASA atteiksies no viņu pakalpojumiem.

Cik NASA maksā Krievijai par lidojumu kosmosā

Viena vieta “Sojuz” kosmosa kuģī Amerikas Savienotajām Valstīm izmaksāja aptuveni 90 miljonus ASV dolārus. Šī summa varētu arī nosegt visas izmaksas, kas bija saistītas ar kosmosa kuģi, raķetes izgatavošanu un sagatavošanos lidojumam.

Neskatoties uz to, ka NASA jau ir iespēja pašiem nosūtīt astronautus kosmosā, izmantojot “SpaceX” kosmosa kuģi, 2020. gada rudenī aģentūra tomēr vēl izmantos Krievijas ‘Sojuz” kosmosa kuģi, lai astronaute Keita Rubina varētu doties uz Starptautisko kosmosa staciju. Tomēr šis lidojums var būt pēdējais attiecībās starp ASV un Krieviju. Nākotnē NASA sagaida, ka Krievija nopirks vietas “Crew Dragon” kosmosa kuģī, lai varētu nosūtīt savus astronautus uz Starptautisko kosmosa staciju. Domājams, ka tas būs lētāk nekā kosmosa kuģa “Sojuz” palaišana tikai Krievijas vajadzībām. NASA un “Roskosmos” sadarbības laikā ASV  Krievijai samaksāja kopumā aptuveni 4 miljardus dolārus. Ja sākumā viena amerikāņu astronauta lidojums (turp un atpakaļ) bija 21 miljons dolāri, tad tas pakāpeniski pieauga līdz 90 miljoniem dolāriem.

Jaunā  “SpaceX Crew Dragon” palaišana

NASA 2020. gada augustā plāno atkal palaist kosmosa kuģi “Crew Dragon” uz Starptautisko kosmosa staciju – “SpaceX” vēlas atkārtoti izmantot Falcon 9 nesējraķeti, ar kuru tā veica savu pirmo lidojumu kosmosā. Uz kuģa atradīsies trīs amerikāņu astronauti un viens japānis: pārējā vieta tiks izmantota 100 kilogramu kravas nosūtīšanai uz kosmosa staciju. Rudenī Keita Rubina lidos uz Starptautisko kosmosa staciju kopā ar Krievijas astronautiem Sergeju Rižikovu un Sergeju Sverčkovu.

Varbūt “Roscosmos” nākotnē patiešām sadarbosies ar NASA un “SpaceX”, lai astronautus nosūtītu kosmosā. Ja viss noritēs kā plānots, lidojumus kosmosā nodrošinās “Roscosmos”, “SpaceX” un “Boeing”. Tiesa, pagaidām ar “Boeing” lietas neiet tik gludi kā ar Īlona Maska kompāniju: 2018. gadā uzņēmums pārbaudīja kuģa “Starliner” dzinējus un tie nedarbojās, kā gaidīts, taču drīz pēc to izslēgšanas notika degvielas noplūde. Kā vēlāk izrādījās, problēma bija degvielas padeves vārstos – tie izrādījās bojāti un nevarēja pilnībā aizvērties. Tas lika “Boeing” atlikt sākotnēji plānoto kosmosa kuģa lidojuma izmēģinājumu un palaišanu uz vēlāku laiku.

Pēc skandāliem ar “Boeing 737 Max” daudzi uztraucās, ka šāda kompānija ir iesaistīta kosmosa lidojumu programmu izstrādē, bet pēc tam tika ieviesta skaidrība, norādot, ka šīs ir divas pilnīgi nesaistītas kompānijas. Tomēr negadījums ar  “Starliner” liek aizdomāties, ka “Boeinga” lidmašīnu un kosmosa kuģu programmatūras izveidošana nekādā veidā nav saistīta.

Krievijas kosmosa programma

Bet diez vai Krievija tāpēc atteiksies no savas kosmosa lidojumu programmas. Pirmkārt, tā jau ir pastāvējusi ilgu laiku, un daudz naudas ir iztērēts tās attīstībā. Turklāt jebkurai valstij savas kosmosa programmas pieejamība ir ievērojama priekšrocība salīdzinājumā ar citām, tas pastiprina tās uzticamību starptautiskajā arēnā. Turklāt pastāv šaubas, vai NASA Krievijas astronautiem noteiks zemāku cenu, nekā tā tagad maksā Krievijai.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top