Visas ziņas

Noslēpumains mākonis, kas vienmēr atrodas vienā un tajā pašā vietā

Noslēpumains mākonis, kas vienmēr atrodas vienā un tajā pašā vietā

Avots: Space.com

Pasaulē ir vairāk nekā simts dažādu mākoņu veidu. Visbiežāk sastopamie ir gubu mākoņi, kurus parasti redzam debesīs vasaras dienās. Taču daži mākoņu veidi ir ļoti reti sastopami un pat mulsina cilvēkus un zinātniekus. Viens no piemēriem ir dīvainais mākonis, kas visu gadu virmo vienā un tajā pašā vietā virs Jaunzēlandes. NASA satelīti ir  un zinātnieki ir pastāstījuši, kāpēc tas nemitīgi veidojas.

Neparasts mākonis Jaunzēlandes debesīs

Pārsteidzošu mākoni, kas karājas virs kalniem Jaunzēlandes dienvidaustrumos, 2024. gada 7. septembrī iemūžināja NASA satelīti. Šis iegarenais mākonis, šķiet, ir nostiprināts virs kalnu grēdas Strath Taieri reģionā, izraisot neizpratni vietējos iedzīvotājos, kuri to jau iesaukuši par “Taieri mājdzīvnieku” ( “Taieri Pet”) .

Daži cilvēki pat domā, ka šis mākonis ir citplanētiešu kosmosa kuģis. Tomēr NASA piedāvātais skaidrojums ir savādāks: pēc zinātnieku domām, novērotais mākonis pieder pie retā mākoņu veida, kas pazīstams kā “stāvošs lēcveida mākonis”.

tarieri_pet

Skats uz neparasto mākoni no Zemes. Avots: Wikimedia.org

Šie retie mākoņi veidojas, kad spēcīgs vējš saduras ar barjeru, piemēram, kalnu grēdu. Gaiss paceļas augšup, veidojot vilni un šī viļņa virsotnē tas atdziest līdz punktam, kad pārvēršas par ūdens tvaiku, kas pēc tam kondensējas mākoņa formā.

Kā paskaidroja Jaunzēlandes meteoroloģijas dienesta meteorologs Džons Lovs (John Law), mākonis virsotnē paliek gandrīz nekustīgs, neraugoties uz spēcīgajiem vējiem, kas to veido. Gaisa plūsma piešķir mākonim iegarenu, lēcveidīgu formu, un šķiet, ka tas karājas debesīs.

Kāpēc saules aptumsuma laikā izklīst mākoņi

Lēcveida mākoņu forma

Lēcveida mākoņi, piemēram, Taieri Pet, var iegūt pārsteidzošas formas. Tie var atgādināt lidojošo šķīvīšu krāvumu vai šauras bļodiņas, kas paceļas augstu debesīs.

Lēcveida mākoņi

Lēcveida mākoņi

Tomēr, neraugoties uz to šķietamo nekustīgumu, šie mākoņi patiesībā ir ļoti dinamiski. Kā skaidro pētnieks Karls Filippofs (Karl Philippoff), katra gaisa daļa mākoņa iekšienē nepārtraukti pārvietojas, tad atdziest un pārvēršas pilienos, tad atkal sakarst un iztvaiko. Taču, pateicoties gaisa viļņa formai, ko rada kalni, novērotājam uz zemes mākonis šķiet pilnīgi nekustīgs.

Viens no iemesliem, kāpēc lēcveida mākoņi izskatās tik izteikti un blīvi, ir spēcīgie atmosfēras vēji, kas tos veido. Meteorologs Džons Lo (John Lo) uzskata, ka “Pet Taieri” izskats norāda uz spēcīgiem vējiem lielā augstumā, kas var piešķirt mākonim perfektas, asas kontūras.

Lidojumi šādu mākoņu tuvumā var būt bīstami aviācijai. Tā kā gaisa plūsmas rada spēcīgu turbulenci, piloti cenšas izvairīties no šādām vietām, lai nesaskartos ar neprognozējamām gaisa plūsmām.

Avots: Space

Ne tikai “Klīstošais holandietis”: pieci leģendāri spoku kuģi

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top