SpO2 tests – viedpulkstenis pret oksimetru
Skābekļa līmenis asinīs ir viens no rādītājiem, kā kontolēt saslimšanas gaitu arī Covid-19 saslimšanas gadījumos. Tie slimnieki, kuri Covid-19 izslimo mājās, ar samērā vienkāršu ierīci – pulsa oksimetru – paši var kontrolēt skābekļa daudzumu asinīs. Mediķi gan uzsver, ka oksimetra dati ir tikai viens no rādītājiem, kas cilvēka stāvokļa izvērtēšanai lietojams kopā ar citām metodēm, un pacientiem pirms tā iegādes nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu.
Oksimetrs mēra oksihemoglobīna saturāciju asinīs jeb hemoglobīna un asins piesātinājumu ar skābekli. Šis ir ļoti svarīgs rādītājs elpošanas darbības novērtēšanai, jo Covid-19 vīrusa elpošanas slimību gadījumā samazinās oksihemoglobīna saturācija asinīs.
Pulsa oksimetrs darbojas, nolasot asins krāsu spektru. Skābeklim saistoties ar hemoglobīnu mainās hemoglobīna struktūra un krāsa. Ar skābekli nepiesātinātas asinis kļūst zilganākas, bet plaušu alveolās, hemoglobīnam saistoties ar skābekli, tās kļūst sarkanākas. Maksimāli vienkāršā valodā tas būtu – tiek izgaismotas asinis un novērtēta krāsa.
Kā pareizi lietot pulsa oksimetru?
Skābekļa piesātinājums asinīs dienas gaitā var svārstīties. Precīzākus datus var iegūt, ja mērījums tiek veikts vairākas reizes dienā. Rezultātu mēdz ietekmēt pat tas vai cilvēks ir kustībā vai nē. Mērījumi jāveic miera stāvoklī, roka nedrīkst būs saspringta. Rezultātu var ietekmēt arī spoži apgaismota telpa – mērijums var būt augstāks nekā patiesībā, savukārt nolakoti nagi var to samazināt. Lai iegūtu maksimāli precīzu rezultatu, pirms mērijuma veikšanas vajadzētu mazliet sagatavoties un rokām obligāti jābūt siltām.
Ja pulsa oksimetrs fiksē būtiskas izmaiņas un saturācijas rādītājs krītas zem 94%, slimniekam vajag vērsties pēc palīdzības, zvanot ģimenes ārstam, bet neatliekamajai palīdzībai, ja rādītājs ir zem 92%.
Viedpulkstenis pret oksimetru
Pēdējā laikā esmu uzkrājis dažādas ierīces, ar kurām iespējams ne tikai uzskaitīt soļus, bet arī noteikt skābekļa daudzumu asinīs (SpO2). Šoreiz veicu mērījumus ar dažām no šīm viedierīcēm un salīdzināju to rādījumus.
Mērījumu precizitātei un rezultātu objektivitātei, katra pārbaude tika veikta maksimāli vienādos apstākļos:
- vienā un tajā pašā vietā;
- ar maksimāli īsiem pārtraukumiem starp mēģinājumiem;
- elpojot viemērīgi.
Mērķis – noskaidrot cik vienādi ir mērījumu rezultāti dažādu ražotāju ierīcēs.
Viedpulkstenis Huawei Watch GT2 Pro
Ar Huawei Watch GT2 Pro skābekļa koncentrāciju asinīs var izmērīt izmantojot lietotni pašā pulkstenī. Katra mērījuma rezultāts tiek parādīts grafikā. Vairāk par skābekļa daudzuma noteikšanu asinīs (SpO2) var lasīt rakstā par viedpulksteni Huawei Watch GT 2e. Tomēr, kā uzsver ražotājs, šo ierīci nav paredzēts lietot kā medicīnisku mērinstrumentu, bet gan kontrolei, lai laicīgi pamanītu problēmu.
Mērījumi tika veikti divas reizes un rezultāts vienāds – SpO2 97%. Apkopojums pa dienām, nedēļām, mēnešiem un gadu ir apskatāms Huawei Health lietojumprogrammā, viedtelefonā, kurš ir savienots ar Huawei Watch GT2 pulksteni.
Oksiometrs Contec CMS50D1
Pulsa oksimetru Contec izmanto, lai mērītu skābekļa koncentrāciju un/vai pulsa ātrumu caur pirkstu. Tas ir piemērots izmantošanai mājas apstākļos, slimnīcās, veselības centros, pirms un pēc sportošanas vai sportošanas laikā. Ierīce tiek uzlikta uz rokas pirksta un pāris sekundēs tā fiksē %SpO2 un pulsu. Displejs uzrāda divus skaitļus – vienu, kas apzīmē pulsa ātrumu un otru, kas apzīmē asins piesātinājumu ar skābekli (%SpO2).
Mērījumi tika veikti divas reizes un rezultāts nedaudz mainās 97% – 98% SpO2 robežās. Ierīce maza, viegla un ērta pārnēsāšanai, vienkārša lietošanā un ar mazu enerģijas patēriņu. Ja oksimetram mērīšanas interfeiss netiek izmantots un pirksts nav saskarē ar zondi 5 sekundes, tas automātiski izslēdzas. Rezultāts iegūstams ātrāk, nekā ar viedpulksteni.
Ražotājs uzsver ka, šo ierīci var lietot mājas apstākļos, slimnīcās, veselības centros. Tātad – medicīnisks mērinstruments.
Oksiometrs MX AS-302-L
Pulsa oksimetru MX izmanto, lai mērītu skābekļa koncentrāciju un/vai pulsa ātrumu caur pirkstu. Tas ir pieņemams veids, kā salīdzinoši precīzi izmērītu asins skābekļa piesātinājuma līmeni (SpO2). LED displejs skaidri uzrāda testēšanas datus. Ērta lietošana izmantojot tikai 1 pogu – vienkārši jāuzsprauž uz pirksta un jāieslēdz, nospiežot pogu. Automātiska izslēgšanās pēc 8 sekundēm, kad to nelieto.
Mērījumi tika veikti divas reizes un SpO2 rezultāts haotiski mainās robežas no 94% – 98%.
Ražotājs uzskata – šī ierīce ir paredzēta arteriālā hemoglobīna piesātinājuma ar skābekli (SpO2) un pulsa pārbaudei pacientiem slimnīcās, medicīnas iestādes un mājas apstākļos. Tātad – medicīnisks mērinstruments.
Secinājums pēc mērījumu veikšanas
Huawei Watch GT2 Pro mērījumi ir ļoti līdzīgi pulsa oksimetra Conte datiem un uzrāda vienādus skaitļus atkārtojot mērījumus, turpretīm pēc pulsa oksimetra MX datiem man vajadzētu meklēt ģimenes ārsta telefona numuru. Teorētiski, ja ikdienā veic pārbaudes mērījumus ar oksiometru MX, var pierast pie redzamajiem skaitļiem un pamanīt izmaiņas uz slikto pusi, taču vai tas ir medicīniski precīzs mērinstruments?
Saaukstēšanās tests – Viedpulkstenis pret oksimetru
Esmu saukstējies – augsta temperatūra, klepus, apgrūtināta elpošana. Mērījumu precizitātei un rezultātu objektivitātei, katra pārbaude tika veikta maksimāli vienādos apstākļos.
Rādījumu skaitļi ir samazinājušies visās ierīcēs. Huawei Watch GT2 Pro un oksiometrs Contec CMS50D1 uzrāda līdzīgus datus, turpretīm MX AS-302-L dati ir dramatiski zemi. Nenoticēju.
Secinājums pēc saaukstēšanās mērījumu veikšanas
Kaut arī oksimetra MX AS-302-L ražotājs uzskata ierīci par izmantojamu SpO2 mērījumu pārbaudei pacientiem slimnīcās, medicīnas iestādes, tā rādījumi ir haotiski un personiski es uzticētos vairāk oksiometra Contec un viedpulksteņa Huawei Watch GT2 Pro datiem. Manos testos iztrūka ierīču pārbaude smagu slimību gadījumos, kad dzīvība ir apdraudēta.
Slimnieka subjektīvās sajūtas ne vienmēr var atspoguļot objektīvo stāvokli. Var nejusties slikti, taču patiesībā stāvoklis var būt pat bīstams dzīvībai. Vai otrādi – pašsajūta ļoti slikta, bet mērījumi – normāli. Pulsa oksimetrs būs viena no ierīcēm, kas mājas apstākļos ļautu iegūt precīzākus datus par veselības stāvokli.
Mediķiem iespējams ir citādāks uzskats par oksiometriem, viedpulksteņiem un citām līdzīgām ierīcēm. Jebkurš dārgāks oksimetrs nodrošinās daudz precīzākus un uzticamākus mērījuma rezultātus, par to šaubu nav.