Kas notiktu, ja kosmosā izšautu ar ieroci?
Katrā no savām misijām padomju kosmonauti līdzi ņēma neparastu ieroci – TP-82. Tas bija paredzēts kosmosa ceļotājiem, lai pasargātu sevi pēc nolaišanās uz Zemes. Ar ieroci viņi varēja aizbaidīt savvaļas dzīvniekus vai pat iespējamos noziedzniekus. To varēja izmantot arī ugunskura aizkuršanai, signālam pēc palīdzības un pat malkas ciršanai – patiesi daudzpusīgs rīks! Kā jūs domājat, vai astronauti varēja šaut ar ieroci arī kosmosā?
Ieroča izmantošana kosmosā
Dažiem cilvēkiem tas būs liels atklājums, bet jā, šaut ar ieroci kosmosā patiešām ir iespējams! To ir apstiprinājuši eksperti, ar kuriem sazinājās tīmekļa vietnes Live Science autori. Kosmosa vakuumā nav skābekļa, lai degtu uguns, bet munīcijai tas nav nepieciešams. Mūsdienu munīcija satur oksidētāju, kas liek sprāgt šaujampulverim un svina lodītei izlidot – un tas darbojas jebkur, pat kosmosā.
Atšķirība, uz Zemes pulvera dūmi neveidos pazīstamo strūklu, bet kosmosā tie sadalīsies lodes formā, lēnām izplešoties prom no stobra.
Lode kosmosā
Kas notiek ar cilvēku un lodi pēc šāviena? Tiklīdz lode pametīs stobru, saskaņā ar Ņūtona trešo likumu cilvēks izjutīs pretēju efektu – spēks, ar kādu lode virzās uz priekšu, atsviedīs šāvēja ķermeni atpakaļ. Tā kā cilvēka masa ir daudz lielāka par lodes masu, viņa ātrums būs neliels, burtiski daži centimetri sekundē. Taču kosmosā nav gaisa pretestības, tāpēc cilvēks var lidot bezgalīgi ilgi.
Arī kosmosā izšauta lode lidos uz priekšu bezgalīgi ilgi, jo ap to gandrīz nav nekādas matērijas, kas to palēninātu. Turklāt pats Visums nepārtraukti paplašinās, un objekti kosmosā viens no otra attālinās arvien ātrāk un ātrāk. Tas nozīmē, ka viss, kas atrodas tālu no lodes, tikai vēl vairāk attālināsies no tās – lode šos objektus nekad nesasniegs.
Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka lode spēs “panākt” tikai atsevišķus atomus, kas atrodas relatīvi tuvu – 40-50 tūkstošu gaismas gadu attālumā. Viss, kas atrodas tālāk, vienkārši tiks aiznests ar tādu pašu ātrumu kā lode vai pat ātrāk.
Pārsteidzoši, bet teorētiski ir iespējams, ka cilvēks kosmosā var iešaut sev mugurā. Tas var notikt, ja viņš atrodas orbītā ap kādu planētu un šauj horizontāli. Šādā gadījumā lode var sākt kustēties pa apli, sekojot planētas līknei, un atgriezties atpakaļ pie cilvēka.
Uz Mēness tas var notikt ar īpaši lielu varbūtību: ja no augsta kalna virsotnes izšaus gar horizontu, lode veiks pilnu apli un atgriezīsies pie cilvēka.
Ja šaujat uz milzīgu planētu, piemēram, Jupiteru, jums pat nav nepieciešams rūpīgi mērķēt. Jupitera spēcīgais gravitācijas lauks piesaistīs lodi – tiklīdz lode nonāks planētas gravitācijas zonā, tā sāks kustēties pa izliektu trajektoriju, virzoties uz planētas virsmu.
Tuvojoties planētai, lodes ātrums strauji palielināsies. Ja tā lidos taisni uz planētu, tad, šķērsojot gāzes milža robežas, gravitācijas ietekmē tā var sasniegt iespaidīgu ātrumu, 60 kilometrus sekundē.