Mainings

Pieaug pieprasījums pēc videokartēm saistībā ar kriptovalūtas ieguvi

Taivānas lielākais elektronikas komponenšu ražošanas uzņēmums TSMC, šobrīd ražo vairāk atmiņas mikroshēmas kriptovalūtas iekārtu ieguves ražošanas uzņēmumam Bitmain, nekā videokaršu ražotājam Nvidia. Šobrīd saistībā ar lielo pieprasījumu pēc kriptovalūtas ieguves, ir pieagusi videokaršu cena, kas nav ļoti iepriecinoša ziņa videospēļu spēlētājiem. Pašlaik videospēļu karšu ražotāji ir nolēmuši pievērsties pastāvošajai problēmai.  

Bitkoinu un citu kriptovalūtu ieguve ir kļuvusi par vispasaules trakumu un arī, iespējams, kalpo par pamatu lielajam elektroenerģijas patēriņam.

Pavisam nesen uzņēmums TSMC publiskoja savu  ieņēmumu pārskatu pār 2017. gada ceturto ceturksni. Taivānas uzņēmums ražo gandrīz pusi no visas pasaules pusvadītāju mikroshēmām, ir redzams, ka  ražošanas tendence ir samērā iespaidīga, kas atspoguļojas arī TSMC bilancē.

Vega

Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, TSMC ieņēmumi ir pieauguši par aptuveni 10 procentiem jeb 9,2 biljoniem ASV dolāru. Uzņēmuma finanšu direktore, Lora Ho, paskaidroja, ka ceturtā ceturkšņa ieņēmumu pieauguma pamatā ir “liela apjoma produkcijas laišana klājā un nepārtrauktais pieprasījums pēc kriptovalūtas ieguves.” Ir paredzams, ka 2018. gadā pieprasījums pēc kriptovalūtas ieguves pieaugs.

Vadoties pēc tviterī  ievietotās finanšu analītiķa Džeimsa Vanga informācijas, šobrīd TSMC ražo vairāk atmiņas lielākajam kriptovalūtas ieguves iekārtu ražotājam Bitmain, nekā kompānijai Nvidia, kas ir pasaules lielākais videokaršu ražotājs. Žurnāls Quartz ir norādījis, ka TSMC 2017. gada trešajā ceturksnī vien ir nopelnījis 350-400 miljonus ASV dolārus saistībā ar ASIC kriptovalūtas ieguves iekārtu ražošanu.

Šie skaitļi šķiet pārsniedz visas prognozes, iepriekš neviens to nevarēja paredzēt. 2017. gada vidū Stenfordā rīkotajā konferencē “Bitkoinu vērtība” (“Scaling Bitcoin”) Čens Mins norādīja, ka ik gadu kriptovalūtas ieguvē tiek investēti 5 biljoni ASV dolāri. Liela daļa no šīs naudas summas ir attiecināma  uz elektronikas komponenšu ražošanas uzņēmumu TSMC. Ja jūs uzskatāt, ka pieprasījums pēc kriptovalūtas ieguves 2017. gada beigās bija iespaidīgs, tad jānorāda, ka kriptovalūtas ieguvēju skaits kopumā nebija nemaz tika liels.

Viss iepriekš sacītais attiecas uz bitkoinu ieguvi ar ASIC iekārtām. Taču pastāv arī citas kriptovalūtas bez bitkoina, un daudzas no tām tiek iegūtas, izmantojot videokartes, piemēram, kriptovalūta Ethereum. Nenoliedzami TSMC peļņa neveidojas tikai no ierīču pārdošanas kriptovalūtas ieguvei, bet uzņēmums arī ražo atmiņas mikroshēmas uzņēmumam Nvidia.

Iepriekšējā vasarā BTCManager ziņoja,ka Vācijā un citas valstīs ir radies video karšu trūkums, jo tās bija pieprasītas kriptovalūtas ieguvei. Šī tendence turpinās, arī šobrīd jaudīgas videokartes tiek ātri izpārdotas.

Ražotājiem Nvidia un AMD šī tendence ir gan pozitīva, gan negatīva. Pozitīva, jo pieaug pieprasījums pēc ražotāju produkcijas. Abu uzņēmumu ieņēmumi 2017. gada 4. ceturksnī pārsniedza prognozēto, un Nvidia akciju cena gandrīz sasniedza kriptovalūtas tirgus kursu. Šī uzņēmumu akciju cena vairāk kā četrkāršojās kopš 2016. gada.

Mainings uz videokartēm

Tomēr pieprasījums pēc uzņēmuma produkcijas nenoliedzami ir atkarīgs no kriptovalūtas ieguves tendences. Ja pieprasījums pēc Ethereum kriptovalūtas pieaugs, arī video karšu cena noteikti krietni palielināsies.  Kriptovalūta  Ethereum vien, kā norāda analītiķis, ir veicinājusi video karšu pārdošanu pusbiljonu ASV dolāru lielā apmērā. Līdz šim daudzi ir uzskatījuši, ka cilvēki iegādājās jaudīgas video kartes videospēlēm, taču tās arī tiek izmantotas kriptovalūtas ieguvei. Tāpēc veiktais ieguldījums videokaršu iegādē bieži vien atmaksājas.  Protams, ja pieprasījums pēc produkcijas tomēr samazināsies, uzņēmumiem Nvidia un AMD radīsies problēmas.

Video spēļu spēlētājiem, kuriem nav intereses par kriptovalūtas ieguvi, esošā kriptovalūtas ieguves tendence ir kļuvusi kaitinoša.  Vācu videospēļu žurnāls PCGames norāda, ka AMD’s Radeon RX series vai Nvidia’s GTX videokaršu cenas, kas tiek izmantotas kriptovalūtas iegūšanai, 2017. gada pēdējā ceturksnī ir ievērojami pieaugušas.

Saskaņā ar esošajām ziņām, kriptovalūtas ieguvēji parasti vienā sūtījumā pasūta ne tikai vienu videokarti, bet dučiem vai simtiem. Gandrīz ikviens vācu interneta veikals zina par kriptvalūtas ieguvēju lielajiem pasūtījumiem. Pēdējā laikā arvien vairāk kriptovalūtas ieguvēji nāk no Austrumeiropas, kas veic pasūtījumus vācu interneta veikalos, iespējams tāpēc, ka visas videokartes lokālajos veikalos jau ir izpārdotas.

Lai aizsargātu savus ilgtermiņa klientus, videospēļu spēlētājus, uzņēmums Nvidia ir iejaucies šajā situācijā. Uzņēmums ir lūdzis pārdevējiem racionalizēt videokaršu pārdošanas apjomu. Vienā pasūtījumā ir iespējams iegādāties tikai divas viena modeļa videokartes. Kā norāda PCGames, daudzi lielākie vācu interenta veikali kā Alternate, Caseking, Mindfactory vai MIX jau darbojas saskaņā ar šo lūgumu.

Tomēr šāda veida pašregulējums ir brīvprātīgs. Redzēsim, vai tas aizsargās videospēļu spēlētāju intereses no kriptovalūtu ieguvēju vajadzības pēc liela skaita videokaršu iegādes vai arī tas būs izdevīgi tiem interneta veikaliem, kuri ignorēs šo lūgumu, lai iegūtu ieņēmumus, kalpojot kriptovalūtas ieguvēju interesēs.  Taču vienu lietu gan var šobrīd apgalvot, kriptovalūtas ieguve ir kļuvusi par neprātīgumu pasākumu.

Latvijā situācija ir tik pat traģiska. Piemēram AMD RX 580 kartes šobrīd var nopirkt pa cenu sākot no 400 eiro un piedāvājums ir ļoti minimāls. Ja tāda tendece turpināsies, tad pirkt kartes nebūs ekonomiski izdevīgi. Nopērkot tādas kartes, ieguldītā nauda atmaksāsies vairāku gadu garumā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top