Visas ziņas

5G nozare attīstās straujāk nekā gaidīts

5G nozare attīstās straujāk nekā gaidīts

Foto: Unsplash

5G nozare attīstījusies straujāk nekā sākotnēji paredzēts, līdz 2020. gada beigām sasniedzot 234 miljonus 5G savienojumu 52 dažādos tirgos. Ar šādiem secinājumiem dalījās IKT nozares eksperti šonedēļ notiekošajā GSMA rīkotajā kongresā “MWC Shanghai 2021”, kas ir viens no galvenajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem. Ņemot vērā straujo 5G tehnoloģiju progresu, kongresa ietvaros Huawei rīkotajā forumā plaši tika diskutēts arī par ilgtspējīgu tehnoloģiju attīstības nozīmi, lai tehnoloģijas būtu patiesi efektīvas un radītu neaizstājamu vērtību sabiedrībai.

5G nozare strauji ienāk mūsu ikdienā

Līdz 2020. gada beigām tika realizēti 135 komerciālie 5G tīklu projekti 52 pasaules valstīs un šobrīd 5G tīkls pieejams 234 miljoniem lietotāju. Tiek lēsts, ka līdz 2021. gada beigām jau 61 pasaules valstī būs pieejams 5G tīkls, bet kopumā tiks realizēti jau 178 komerciālie 5G tīklu projekti, nodrošinot 538 miljonus lietotāju ar ātru savienojumu. Ņemot vērā atdevi no ieguldītajām investīcijām, ko telekomunikāciju operatori visā pasaulē jau piedzīvojuši, ieviešot 5G tīklu, Huawei izpilddirektors un pārvadātāju biznesa grupas prezidents Raiens Dings (Ryan Ding) forumā uzsvēra, ka 5G nozares attīstības tempi ir straujāki nekā tika paredzēts sākotnēji. “Kopš 2019. gada 5G lietotāju un komerciālā lietošanā esošo 5G ierīču skaits ir ievērojami pieaudzis. 2020. gada laikā lietotājiem pieejamo 5G ierīču skaits ir astoņkāršojies. Tāpat arī 5G lietotāju skaits pagājušajā gadā ievērojami audzis, sasniedzot 220 miljonus, savukārt mājsaimniecību bezvadu platjoslas savienojumu skaits – 1,05 miljonus, attiecīgi 17 un 21 reižu vairāk nekā 2019. gadā,” norāda Raiens Dings. Viņš turpināja ar apgalvojumu, ka 2021. gadā šie skaitļi vēl trīskāršosies.

Lietotāju skaita pieauguma blakne ir arī strauja 5G tālruņu cenas samazināšanās. “Tirgū šobrīd jau ir pieejami vairāki 5G telefoni, kuru cena ir zem 150 ASV dolāriem. Nākamo divu gadu laikā 5G mobilo tālruņu ekosistēma kļūs tikpat pilnvērtīga kā 4G, taču tie telekomunikāciju operatori, kas 5G ieviesa pirmie, jau ir sākuši gūt komerciālu peļņu. Piemēram, Ķīnā un Dienvidkorejā operatoru ieņēmumi ievērojami pieauga līdz ar straujo lietotāju skaita pieaugumu. Tāpat arī Somijas operators DNA uzrāda iespaidīgus finanšu rezultātus, kuru iemesls ir 5G tīkla ieviešana,” stāsta Raiens Dings. Viņš uzsver, ka nozaru digitalizācija radīs milzu tirgu visa veida tehnoloģiju uzņēmumiem. Taču ienākumi, protams, būs atšķirīgi dažādās nozarēs – te jāņem vērā dažādo tautsaimniecības sektoru digitālās infrastruktūras attīstības īpatnības un lietojumprogrammu scenāriji.

Ilgtspējība kā tehnoloģiju attīstības mērķis

Tehnoloģijas ir kļuvušas par neatņemamu cilvēku ikdienas sastāvdaļu. Svarīgi ir ne tikai veicināt tālāku tehnoloģiju progresu, bet arī neaizmirst par to, ka tām ir jābūt efektīvām un jārada vērtība sabiedrībai ilgtermiņā. Forumā tika uzsvērta tehnoloģiju nozīme Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) noteikto 17 ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā. “Lai pilnībā izprastu tehnoloģiju spēku un virzītu ilgtspējīgu attīstību, ir jāatrisina divi uzdevumi. Pirmkārt, ir jāpanāk savstarpēji godīga vienprātība par to, ka tehnoloģijas ir cilvēces progresa dzinējspēks. Otrkārt, ir jādara viss iespējamais, lai tehnoloģijas kļūtu patiesi efektīvas un radītu pievienoto vērtību visai sabiedrībai,” stāsta Katrīna Čeņa (Catherine Chen), Huawei vecākā viceprezidente un valdes locekle.

Digitālās tehnoloģijas dod neatsveramu ieguvumu sabiedrībai un viennozīmīgi palīdz sasniegt ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus. Piemēram, 5G sniegtās iespējas apvienojumā ar tādām tehnoloģijām un ierīcēm kā bezpilota lidaparāti, roboti, mākslīgais intelekts, lietu internets, mākoņtehnoloģijas un lielie dati, sniedz iespēju izmantot tehnoloģijas, kas ievērojami uzlabo darba vidi un darba drošību daudzās nozarēs. “Huawei ir izpētījis arī vairākus digitālo tehnoloģiju pielietojumu veidus, kas palīdz cīnīties ar vides piesārņojumu un padara tautsaimniecību videi draudzīgāku. Piemēram, Huawei Smart PV risinājums, kas, apvienojot mākslīgo intelektu ar saules paneļu tehnoloģijām, būtiski uzlabo saules kolektoru un paneļu energoefektivitātāti un veiktspēju. Šis risinājums jau tiek plaši izmantots vairāk nekā 60 valstīs. Ieguvums? Samazinātas oglekļa emisijas par 148 miljoniem tonnu, kas ir līdzvērtīgi tam, ja mēs iestādītu 200 miljonus koku. Etiopijā vien mēs esam palīdzējuši saviem klientiem izvietot vairāk nekā 400 saules spēkstacijas, samazinot oglekļa emisijas par 2850 tonnām,” stāsta Katrīna Čeņa, uzsverot, ka katru no šiem piemēriem, katru samazināto izmešu gramu, katru ietaupīto elektroenerģijas vatu un katru paveikto sīko uzlabojumu ir izdevies sasniegt, pateicoties tehnoloģiju nozares attīstībai.

Par Huawei:

Huawei, kas dibināts 1987. gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top