Tehnoloģijas

ECB uzskata, ka projekts Libra var piesaistīt līdz 3 triljoniem eiro

ECB uzskata, ka projekts Libra var piesaistīt līdz 3 triljoniem eiro

telesniuk/shutterstock.com

Eiropas Centrālās bankas jaunajā dokumentā izskatīti trīs iespējamie Facebook projekta Libra stablecoin monētu izmantošanas scenāriji un norādīts uz nepieciešamību novērst dažus nopietnus regulējuma trūkumus pirms šādu projektu apstiprināšanas.

Pirmais scenārijs nozīmē Libra kā populāra maksāšanas līdzekļa parādīšanos, otrais un trešaisstablecoin kā kapitāla saglabāšanas līdzekļu izmantošanu regulētā vai neregulētā jomā.

Pēc pētnieku domām, pirmajā gadījumā projektam Libra piešķirto līdzekļu summa var sasniegt 152,7 miljardus eiro, otrajā – 563,6 miljardus eiro, trešajā – 2,93 triljonus eiro. Aprēķinu iegūšanai tika izmantoti dati par Facebook auditoriju, kā arī PayPal maksājumu sistēmu un fondu Yu’E Bao, kas pieder Ant Financial.

Ņemot vērā Libra valūtas groza struktūru, kurā euro īpatsvars ir 18%, trīs apskatītajos scenārijos tas izraisīs papildu līdzekļu pieplūdumu eirozonas īstermiņa finansēšanas tirgos kopumā 12,2 miljardu, 45,1 miljarda un 234 euro apmērā. Attiecīgi 3 miljardi eiro.

Tādējādi stablecoin no Facebook, iespējams, kļūs par vienu no lielākajiem naudas tirgus fondiem, ar kuru tas ir saistīts, ieguldot līdzekļus ļoti likvīdās valdības obligācijās ar augstu reitingu (vismaz 80%) un banku depozītos (līdz 20%).

Ziņojumā teikts, ka šāda mēroga īstermiņa ieguldījumi naudas tirgū varētu radīt nestabilitāti, līdzsvarojot Libra rezerves.

Ietekme tiks nodrošināta arī banku sistēmā, kurā samazināsies stabilu privātpersonu noguldījumu īpatsvars un palielināsies mazāk stabilu vairumtirdzniecības finansējuma īpatsvars. Tā rezultātā var mainīties kredītstāžu varas līdzsvars.

ECB pētnieki secināja, ka Libra stablecoin monēta spēs izturēt stresa scenārijus tikai tad, ja tās ieguldījumu politika paredz likviditātes rezervju veidošanu, tādus pašus, kas nepieciešami monetārā regulējuma fondiem saskaņā ar tiem piemērojamajiem noteikumiem.

Šādiem likviditātes buferiem vajadzētu būt pietiekamiem, lai nodrošinātu līdzekļu aizplūšanu 10% apmērā no aktīviem dienas laikā un līdzekļu aizplūšanu 30% apmērā no aktīviem vienā nedēļā.

Ziņojums noslēdzas ar ieteikumu izstrādātājiem ievērot spēkā esošos noteikumus, ņemot vērā riskus, kas saistīti ar nepareizu aktīvu pārvaldību finanšu stabilitātes nodrošināšanai.

Iepriekš Francijas ekonomikas un finanšu ministrs Bruno Le Mērs sacīja, ka viņa valsts bloķēs Libra kriptovalūtas projekta attīstību Eiropā.

“Libra netiek gaidīta Eiropas teritorijā. Mēs veiksim pasākumus kopīgi ar Itāliju un Vāciju, jo uz kārts ir likta mūsu suverenitāte”, – teica Lemērs, atsakoties atklāt solīto pasākumu raksturu.

Savukārt Facebook blokķēdes nodaļas vadītājs Deivids Markuss apgalvo, ka Libra tiek veidots, kā progresīvāks maksājumu tīkla variants un sistēma, kas balstīta uz jau esošajām valūtām.

Avots: Europa.eu

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top