Finanšu tirgi pozitīvi reaģē uz pavērsienu ASV un Irānas attiecībās

ASV un Irāna apstiprinājušas vienošanās panākšanu. Par vienošanās noslēgšanu sākotnēji paziņoja Pakistāna, kura uzņēmās starpnieka lomu ASV un Irānas sarunās. Neilgi pēc tam to apstiprināja gan Vašingtona, gan Teherāna. Oficiāla vienošanās parakstīšana paredzēta piektdien, 19. jūnijā, Šveicē, paziņoja Pakistānas premjers Šahbazs Šarifs.
Līguma nosacījumi cita starpā ietver ASV īstenotās jūras blokādes pārtraukšanu un Ormuza šauruma kuģniecības atjaunošanu. Reaģējot uz šīm ziņām, jēlnaftas cena saruka par 5%, noslīdot līdz aptuveni 80 dolāriem par barelu. Šobrīd naftas vērtība ir kritusies par aptuveni 33%, salīdzinot ar marta rekordaugsto atzīmi, 120 dolāriem.
Reakcija biržās un investīciju instrumentos
Šie jaunumi izraisīja akciju tirgu kāpumu visā pasaulē, bet vienīgais izņēmums bija Telavivas birža. ASV akcijas uzrādīja pozitīvu dinamiku jau pirmsbiržas tirdzniecībā.
Vērtības pieaugumu piedzīvoja arī dārgmetāli un kriptovalūtas:
- Bitcoin: Ir pārsniedzis 66 000 dolāru slieksni. 24 stundu laikā lielākā kriptovalūta pieauga par 3%, turklāt galvenais lēciens sekoja svētdien uzreiz pēc Trampa paziņojuma.
- Zelts: Dienas griezumā sadārdzinājās par gandrīz 3%, pārsniedzot 4330 dolārus par unci.
Svarīgs konteksts: Pašlaik spēkā esošais pamiers ir pagarināts vēl uz 60 dienām, kamēr turpinās diskusijas par galīgo vienošanos. Tomēr jāņem vērā pēdējo mēnešu mainīgā sarunu gaita, pieredzētie pamieri, diplomātiskie strupceļi un atkalatjaunotās sarunas liecina, ka ceļš uz stabilu mieru nebūs vienkāršs.
Gaidāmā FRS sēde un procentu likmju prognozes
Tāpat investoriem jāpatur prātā, ka 17. jūnijā Federālo rezervju sistēmas (FRS) vadītājs Kevins Voršs aizvadīs savu pirmo Atvērtā tirgus komitejas (FOMC) sēdi. Šobrīd tirgus dalībnieki ar 97% varbūtību prognozē, ka FRS nemainīs bāzes procentu likmi, saglabājot to 3,50%–3,75% robežās.
Straujais naftas cenu kritums ir mainījis investoru noskaņojumu, un turpmāks likmju kāpums šogad vairs netiek prognozēts. Cerības uz nākamo palielinājumu par 25 bāzes punktiem šobrīd ir pārceltas uz 2027. gada janvāri. Tomēr šīs prognozes var strauji mainīties, ja situācija Tuvajos Austrumos atkal kļūs nestabila. Esiet vērīgi!