Visas ziņas

Likuma grozījums par atbrīvojumu no prospekta sagatvošanas Latvijā

Likuma grozījums par atbrīvojumu no prospekta sagatvošanas Latvijā

Latvijas likumdevēji ir veikuši grozījumus valsts vērtspapīru likumā (FITL), kas potenciāli varētu dot labumu STO nozarei kopumā.  Līdz ar likuma grozījumu, kas tika veikts attiecībā uz atbrīvojumu no prospekta sagatavošanas, maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) būs daudz vieglāk piesaistīt kapitālu. Šāds grozījums ir labvēlīgs tokenizācijas jautājuma sakarā, kur no emitētā kapitāla var gūt labumu ar paaugstinātas likviditātes tokenizētiem aktīviem.

Latvijas prospekta grozījums parāda uz nākotni vērstu nostāju attiecībā uz inovatīviem finanšu instrumentiem, ļaujot investoriem tieši piekļūt mazajiem kapitāla ieguldījumiem primārajos un sekundārajos tirgos. Tas arī parāda valsts kapitāla tirgus pozīcijas nostiprināšanos ES.

Iepriekš uzņēmumi varēja piesaistīt kapitālu no 100 000 EUR līdz 5 000 000 EUR, sagatavojot vienkāršotu prospektu. Lai gan šāda veida prospekts varēja veicināt biznesu, uzdevums tomēr bija apgrūtinošs. Visos gadījumos uzņēmumiem bija jāalgo brokeris vai banka un daudzas citas trešo personu organizācijas, lai veiktu kopfinansēšanas pasākumus. Tā rezultātā, ņemot vērā visas radušās izmaksas, līdzekļu uzkrājums, teiksim, EUR 1 000 000 apmērā, radīja uzņēmumam vairāk izdevumu nekā ieguvumu.

Atbrīvojums no prospekta sagatavošanas

Izmaiņas attiecībā uz atbrīvojumu no prospekta sagatavošanas Lavijā, iespējams, ļaus palielināt tokenizēto vērtspapīru daudzumu, ko uzņēmums varēs emitēt.

Jaunie noteikumi pieļauj vērtspapīru emisiju bez prospekta līdz EUR 1 000 000 un no 1 000 000 EUR līdz 8 000 000, saskaņā ar regulatora noteikumiem jāsagatavo vienkāršots piedāvājuma dokuments. Savukārt vērtspapīru piedāvājumos zem 3 000 000 EUR var iesaistīt brokeri vai banku. Svarīgi ir tas, ka atbrīvojums no prospekta sagatavošanas ir paredzēts tikai maziem vai vidējiem uzņēmumiem. Pārsteidzoši, ka šīm firmām ir iespēja veidot vienu vai vairākus piedāvājumus par kopējo summu 3 000 000 EUR ik pēc 36 mēnešiem.

Likuma grozījumā par atbrīvojumu no prospekta sagatavošanas ir norādīts, ka ir ļauts emitēt vai nu kapitāla vai tokenizētus vērtspapīrus.  Tokenizēts kapitāls nodrošina jaunu likviditāti tirgū. Ap šiem unikālajiem finanšu instrumentiem turpina veidoties jauni tirgi. Apspriežot likuma grozījumu par atbrīvojumu no prospekta sagatavošanas, “Fintelum” rīkotājdirektore Liza Aizupiete norādīja:

 Cenšoties palīdzēt jaunizveidotajiem uzņēmumiem un nekustamā īpašuma sektoriem piekļūt labākām finansēšanas iespējām, pašreizējās izmaiņas vērtspapīru likumā padara Latviju par pievilcīgāku ES dalībvalsti kapitāla piesaistīšanai. Pašreizējā normatīvā vide ļauj “Fintelum” apkalpot mazos un vidējos uzņēmumus, kas 36 mēnešu laikā iegūst līdz EUR 3 miljoniem, ar zemākiem ienākšanas šķēršļiem kapitāla tirgū. Investori varēs ieguldīt fiat valūtā vai kriptovalūtā un iegūt dalītas īpašumtiesības ar dividendēm saistītos projektos, kas ir atvērti privātiem ieguldītājiem. Izmantojot “Fintelum” pilnvarojuma rīkus, vērtspapīru vai tokenu īpašnieki varēs izrādīt interesi par projektiem, izmantojot mūsu vienādranga sekundāro tirgu, un tādējādi palielināt aktīvu likviditāti.

Piemēram, ja jums pieder kāda uzņēmuma daļa, kam pieder vai nu nekustamais īpašums, vai kas pārstāv komercsabiedrību, varat šīs daļas digitāli pirkt vai pārdot esošo akcionāru starpā vai arī varat meklēt jaunus investorus, kuri interesējas par projektu.

Latvija un kriptovalūta

Latvija ir viena no Eiropas  valstīm, kura atbalsta kriptovalūtu, kā arī tai ir vienmēr bijis aktīvs bitkoinu ieguves sektors. Kriptovalūtas sektora aktivitāte bija redzama jau 2014. gadā, kad “AirBaltic” kļuva par pirmo aviokompāniju pasaulē, kas pārdeva biļetes par bitkoiniem. Jāatzīmē, ka Latvija ir mājvieta vienam no pasaules vadošajiem pilna servisa blokķēdes tehnoloģiju uzņēmumiem – “Bitfury”.

Blokķēdes tehnoloģijas integrācija

Saprotot, cik patiesībā ir jaudīga bblokķēdes tehnoloģija, 2019. gada februārī Latvijas Valsts ieņēmumu dienests paziņoja, ka izmantos blokķēdes tehnoloģiju, lai cīnītos ar nodokļu nemaksātājiem. Turklāt valsts regulators publiski paziņoja, ka blokķēdes tehnoloģija rada jaunas biznesa iespējas.

Atbrīvojums no prospekta sagatavošanas

Grozījums par atbrīvojumu no prospekta sagatavošanas Latvijā noteikti parāda būtisku izaugsmi valsts STO sektorā. Valstij šajā nozarē ir liels impulss, un šai jaunākajai likumdošanai vajadzētu padarīt Latviju par vēl pievilcīgāku valsti jebkuram jaunajam “blokķēdes” uzņēmumam arī ārvalstīs. Šobrīd daudzi pasaules regulatori varētu mācīties no Latvijas.

Avots: Securities

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top