Valūtas

Papīra maks kriptovalūtai

Tas ir “aukstais”, proti, kriptovalūtas uzglabāšanas offline veids: papīrs ar tajā iespiestu informāciju, kas ļauj piekļūt valūtas operācijām.

Kas ir papīra maks kriptovalūtai?

Kriptovalūtas uzglabāšanas papīra variants – viens no drošākajiem. Kriptovalūtu darbības princips ļauj uzglabāt līdzekļus kā veidlapu ar privātām un publiskām piekļuves atslēgām. Maku uzlauzt tehniski nav iespējams: jo tas ir tikai īpašnieka rokās, un vienīgais veids, kā nolaupīt jūsu kriptoaktīvus – iegūt piekļuvi fiziskam informācijas nesējam, papīra makam.

Vizuāli papīra maks izskatās šādi:

Melnbaltie kvadrātiņi – QR kodi ar šifrētām piekļuves atslēgām. Tā ir optiska zīme, kuru atpazīst jebkurš viedtālrunis, izmantojot speciālu programmatūru. Tieši tajās iekļauta nepieciešamā informācija: privātā piekļuves atslēga kriptovalūtai un publiskā adrese transakcijām ar citiem lietotājiem.

Un, ja otrā paredzēta nodošanai citiem lietotājiem, pirmo jebkādā veidā nedrīkst zināt neviens, izņemot maka īpašnieku: viņš dod piekļuvi makam un attiecīgi visām operācijām ar kontā esošo valūtu.

Papīra bitkoins

Ar ko sākt kriptovalūtas maka izveidi?

Šo jautājumu aplūkosim pēc divu vispopulārāko kriptovalūtu piemēra: Bitcoin un Ethereum. Abos gadījumos mums vajadzīgs printeris (labāk lāzera), papīrs, pati valūta un iespēja atpazīt QR kodus.

Bitcoin: pastāv daudzi servisi bitkoina fiziskā nesēja izveidei. Ar piemēru izskatīsim vienu no pašiem populārākajiem servisiem – Walletgenerator.

“Šifrēt ar BIP38” nozīmē autorizācijas procesā pievienot nepieciešamību apstiprināt jūsu personību, izmantojot šifrētu koda frāzi. Tas dod drošības garantiju pat tādā gadījumā, ja papīra maks nonāk cita cilvēka rokās. Attiecīgi, pazaudējot koda frāzi, jūs zaudējat arī piekļuvi makam.

Ievadām mūsu atslēgu WIF formātā (Wallet Import Format) vai ģenerējam nejaušu, ja nepieciešams, šifrējam ar BIP-38 un koda frāzi, spiežam uz “Pieņemt” un, lūk, papīra maks ir gatavs! Atliek tikai izdrukāt un saudzīgi glabāt:

Iesakām uztaisīt vairākus dublikātus un rūpīgi iegaumēt vai nodublēt koda BIP-38 frāzi: tas pasargās no iespējamiem līdzekļu zaudējumiem. Jāatceras, ka pilnīga vai daļēja informācijas sagrozīšana uz papīra var radīt piekļuves trūkumu makam.

Lielākas drošības nodrošināšanai var lejupielādēt programmu maka ģenerēšanai datoram un atslēgt piekļuvi internetam. Daudzas no šīm programmām ir ar atvērto kodu, kas ļauj minimizēt riskus maka izveides gadījumā.

Ethereum maku var vienkāršāk izveidot. Reģistrējoties vietnē ar oficiālo maku Ethereum (myetherwallet.com), mums piedāvā izveidot papīra maku. Izdomājam sarežģītu paroli, iegaumējam, saglabājam Keystore File un Private Key, spiežam uz Print Paper Wallet. Gatavs:

Tāpat kā gadījumā ar bitkoinu, Ethereum ir daudzi servisi, ar kuriem var izveidot fizisku piekļuves nesēju makam.

Lai nodrošinātu maka izveidi, iesakām pirms drukāšanas skenēt datoru ar antivīrusu un pārbaudīt, ka printeris nav pieslēgts internetam caur Wi-Fi. Un vēl iesakām veltīt pienācīgu uzmanību papīra ar šo informāciju glabāšanai.

Ethereum maciņš

Kādas kriptovalūtas var uzglabāt papīra makā?

Gandrīz visas, izņemot minētās Bitcoin un Ethereum. Tādējādi papīra makā var uzglabāt visus bitkoina atzarojumus (Gold, Diamond, Cash), Ripple, Monero, Litecoin un pārējās galvenās kriptovalūtas. Maka izveides process gandrīz visos gadījumos minimāli atšķirsies no iepriekš parādītajiem.

Kriptovalūtu papīra maka īpatnības

Papīra maka galvenā priekšrocība – drošība. Jūsu līdzekļus hakeri nenozags, ja nu vienīgi iekļūs jūsu mājās un nozags papīrus ar atslēgām. Faktiski kriptovalūta pieder jums fiziski.

Papīra maks – tā ir tā sauktā “aukstā” uzglabāšanas metode, kuras būtība ir tāda, ka privātā atslēga tiek uzglabāta ārpus tīkla. Tiklīdz no tās tiek izvadīti līdzekļi, tā kļūst “karsta”, pēc tam tā kļūst mazāk droša: aktuāli kļūst hakeru uzbrukumi, serveru uzlaušana, “fišinga” servisi un citi draudi.

Papīra maki – viens no optimālākajiem liela apjoma kriptovalūtas uzglabāšanas veidiem līdzīgi citiem “aukstās” uzglabāšanas variantiem – aparatūras. Tas nozīmē, ka piekļuve makam un visas operācijas ar kriptovalūtu tiek veiktas fiziskas ierīces iekšpusē, un tā arī ir datu aparatūras uzglabāšanas atšķirība.

Uzglabāšanas aparatūras veidu ievērojama priekšrocība: slēgta piekļuves atslēga ir neiegūstama un tiek ģenerēta ierīces iekšpusē. Attiecīgi visas operācijas notiek maka iekšpusē, ar internetu mijiedarbojas tikai transakcijas elektroniskais paraksts. Uzglabāšanas aparatūras veids ir daudz dārgāks par papīra maku: populārāko modeļu cenas sākas no 70 dolāriem.

Papīra kriptonauda

Kā izvadīt naudu no kriptovalūtu maka?

Aplūkosim piemēru ar bitkoinu. Lai izvadītu valūtu no bitkoinu papīra maka, jums jānoskenē QR kods, vietnē ar maku jāieiet Wallet Details un jāievada saņemtais kods. Pēc tam vajadzēs ievadīt paroli, lai iegādātos privāto atslēgu, un importēt to uz pašu maku.

Izvades veids dažādām kriptovalūtām un makiem var atšķirties. Iespējama arī izvade, izmantojot speciālas maku lietojumprogrammas viedtālruņiem: tās ir Bread ierīcēm ar iOS un Myceliym ierīcēm ar Android. Pēc pārsūtīšanas uz šiem makiem no tiem jau var pārsūtīt kriptovalūtu, piemēram, uz Coinbase.

Gadījumā ar papīra maku, izvadot no tā līdzekļus, ieteicams izvadīt tikai kopējo summu: pēc pirmās pārskaitīšanas papīra maks kļūst nedrošs.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top