5AMLD – ES jaunā direktīva par naudas atmazgāšanas apkarošanu var apgrūtināt kriptovalūtu biržu darbību. ES vēlas padarīt kripto biržas caurskatāmākas, lai nepieļautu naudas atmazgāšanu un novērstu terorisma finansēšanu, izmantojot šīs platformas. Direktīva stāsies spēkā pēc divām nedēļām, un par tās tuvošanos, acīmredzot, būtu jāuztraucas tādām biržām – kā Binance un OKEx, kas strādā Maltā.
Patlaban kripto un fiat operācijas lielā mērā netiek regulētas daudzās Eiropas un pasaules valstīs. ES direktīva paredz, ka biržas operāciju slēptais raksturs var tikt izmantots naudas atmazgāšanai un terorisma finansēšanai.
“Teroristiskie grupējumi var pārskaitīt līdzekļus uz ES, izmantojot virtuālo valūtu tīklus, jo tajos iespējams slēpt transakcijas un izmantot noteiktu anonimitātes pakāpi”.
Ja iepriekšējā direktīva galvenokārt attiecās uz kriptovalūtu investoriem, tad 5AMDL ievieš attiecīgus labojumus, lai sāktu kontrolēt uzņēmumus, kuri strādā ar kriptovalūtām, – tādus kā biržas un kriptovalūtu maki. Saskaņā ar jaunajiem likumiem – tādām organizācijām ir pienākums sniegt varas iestādēm informāciju par klientiem un aizdomīgiem kontiem, kuriem jābūt reģistrētiem atbilstoši KYC standartam.
Vietnes The Block direktors Larri Čermaks savā Twitter atzīmējis:
EU's Anti-Money Laundering Directive (5AMLD) is set to take effect in two weeks. Exchanges will have to register and let authorities obtain KYC of users. This means that even Binance and OKEx, both based in Malta, will be required to follow these rules or leave the EU
— Larry Cermak (@lawmaster) December 17, 2019
“ES 5AMLD direktīva par naudas apmazgāšanas apkarošanu stāsies spēkā pēc divām nedēļām. Biržām būs jāreģistrējas un jāļauj varas iestādēm iegūt lietotāju personīgo informāciju. Tas nozīmē, ka arī Binance, un OKEx, kas strādā Maltā, būs jāievēro šie noteikumi vai jāpamet ES”.
Kriptovalūtu īpatnība ir to anonimitāte, privātums, un tās nekontrolē valsts. Taču tagad šajās platformās klienti varēs būt tikai tie kripto biržu lietotāji, kuri ir verificējuši savus datus.
“Finanšu izlūkošanas struktūrvienībām ir jābūt iespējai sasaistīt kriptovalūtu adreses ar īpašnieka personību”.
Kripto birža Binance pašreiz ļauj lietotājiem veikt transakcijas 2 BTC apmērā (ap 14 000 $), neievērojot KYC. Taču, ja biržai rodas aizdomas, tad lietotājam ir jāsniedz personiskā informācija. Saskaņā ar jauno direktīvu – visiem lietotājiem bez izņēmuma būs jāsniedz personiskā informācija.
“Tāds monitorings nodrošinās sabalansētu un proporcionālu pieeju, kas ļaus virzīt tehnoloģiskos sasniegumus un nodrošināt augstu caurskatāmības pakāpi alternatīvo finanšu un sociālās uzņēmējdarbības jomā”.
Lai gan direktīva attiecas uz visām ES valstīm, Malta, kur strādā divas lielākās kriptovalūtu kompānijas, diezin vai spēs nekavējoties ieviest tādus noteikumus. Turklāt jaunā direktīva tieši regulē kripto un fiat transakcijas, un tas dos priekšrocību tādiem lieliem spēlētājiem – kā Binance.
Larri Čermaks savā Twitter kontā turpina:
Some smaller businesses, such as Bottle Pay, Simplecoin and Chopcoin have recently announced that they are shutting down altogether because of 5AMLD. Bottle Pay has shut down only three months after raising a $2M seed round
— Larry Cermak (@lawmaster) December 17, 2019
“Domāju, ka vienīgais veids – kā saglabāt esošos nosacījumus Binance – noteikt ģeogrāfisko bloķēšanu visiem ES lietotājiem. Nebrīnīšos, ja viņi to paziņos, – tāpat kā tas bija ASV lietotājiem”.
“Dažas mazās kompānijas – tādas kā Bottle Pay, Simplecoin un Chopcoin – nesen paziņoja, ka aizveras 5AMDL noteikumu dēļ”.
Jaunā direktīva stāsies spēkā pēc divām nedēļām, un būs interesanti uzzināt – kādu ceļu izvēlēsies biržas. Vai tās veiks ģeobloķēšanu ES lietotājiem – vai tikai pārslēgsies uz “labvēlīgākām” jurisdikcijām?
