Visas ziņas

Igaunija ļaus Huawei veidot 5G tīklus savā valstī

Igaunija ļaus Huawei veidot 5G tīklus savā valstī

Tallina, Igaunija – Foto: ESB Professional/shutterstock.com

Igaunija ir nolēmusi pievienoties tām Eiropas valstīm, kuras nolēmušas atļaut izmantot ķīniešu tehnoloģijas sava 5G tīkla izveidē.

Šodien Igaunijas valdība plāno apstiprināt sakaru tīkla drošības normatīvo regulējumu, kas būs liberālāks nekā iepriekš ierosinātais. Pirmais likumprojekts paredzēja aprīkojuma un programmatūras stingru aizliegumu, ja tā ražotājs ir reģistrēts ārpus ES, NATO vai OECD valstīm. Tas nozīmētu atteikšanos no Ķīnas, Indijas un daudz citu valstu ražotājiem.

Sakotnējo likumprojektu iesniedza Ekonomikas un komunikāciju lietu ministrs Andres Sutts, taču vēlāk nostāju mainīja. A.Sutts šodien ar jauno regulējumu iepazīstinās Drošības komiteju. Jaunais likumprojekts vairs neietver aizliegumu izmantot iekārtas, kuras ražotāji reģistrēti ārpus minētajiem reģioniem. Likumprojektā ir iekļauti arī citi atvieglojumi tehnoloģiju uzņēmumam Huawei (sākotnēji akts pēc ASV ieteikuma faktiski tika veidots tieši Huawei darbības ierobežošanai) un operatoram Elisa, Huawei Igaunijas partnerim. Piemēram, ir pagarināts noteiktais laika periods, kurā jānomaina tās infrastruktūras iekārtas un programmatūra, kas ir kritiskas drošībai.

Iepriekšējā likumprojektā bija paredzēts, ka šo 5G tīkla aprīkojumu būtu jānomaina līdz 2024. gada 1. janvārim. Šobrīd termiņš ir pagarināts līdz 2025. gada 31. decembrim, tādējādi pagarinot pārejas periodu no 3 līdz 5 gadiem. Tomēr svarīgākajiem valsts mobilo sakaru tīkliem stingrie ierobežojumi stāsies spēkā nekavējoties. Kad izskanēja informācija, ka likumdošana aizliegs iegādāties un izmantot šo aprīkojumu, telekomunikāciju operatora Elisa Estonia vadītājs Sami Seppanens solīja tiesāties ar valsti. Iepriekš piedāvātais risinājums uzņēmumam radītu zaudējumus desmitiem miljonu eiro apmērā, jo Elisa izmanto Huawei tīkla aprīkojumu un aizlieguma gadījumā visa jau realizētā infrastruktūra būtu jāaizstāj ar Ericsson vai Nokia produktiem.

Avots: ALFA

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top