Tehnoloģijas

Turcija prezentē savu piektās paaudzes iznīcinātāja TF-X pirmo prototipu (Video)

Turcija prezentē savu piektās paaudzes iznīcinātāja TF-X pirmo prototipu

Turcija pārliecinoši virzās uz sava piektās paaudzes iznīcinātāja izveidi. Jā, tā ir piektās paaudzes lidmašīna, savukārt Ķīna, ASV, Lielbritānija un Francijas, Vācijas, Spānijas trijotne strādā jau pie sestās paaudzes lidmašīnām.

Turkish Aerospace Industry rīkoja Turcijas iznīcinātāja TF-X pirmā prototipa prezentāciju. Ražotājs jau ir paspējis samontēt vairākas lidmašīnas galvenās daļas – centrālo daļu, spārnus, kā arī fizelāžu un asti.

Prototips būs gatavs 2023. gada 18. martā, pēc tam valstij piederošā aviācijas kompānija Turkish Aerospace Industry varēs pāriet uz iznīcinātāja testēšanu. Paredzams, ka TF-X varēs pacelties debesīs 2026. gadā (iepriekš bija paredzēts 2025. gadā) un to varēs nodot ekspluatācijā divus gadus pēc tam.

Lidmašīnas tehniskos parametrus Turcija patur noslēpumā. Ir zināms, ka sākotnējā posmā TF-X vajadzētu būt aprīkotam ar amerikāņu uzņēmuma General Electric F110 dzinējiem. Nākotnē plānots izmantot Turcijā ražotus dzinējus. Piegādātājs tiks izvēlēts konkursa kārtībā, kurā piedalīsies Tusas Engine Industries, TRMotor un TAEC (Kale Group un Rolls Royce kopuzņēmums).

TF-X garms būs 18,2 metri, tā spārnu platums būs gandrīz 11,9 metri. Tas nozīmē, ka turku iznīcinātājs nebūs daudz lielāks par amerikāņu F-35 Lightning II, bet pēc izmēriem būs mazāks par F-22 Raptor.

Ceļā uz TF-X izveidi uzņēmumam nāksies saskarties ar dažām problēmām. Galvenā no tām ir aizkavēšanās ar General Electric dzinēju (F-110-GE-129 vai F110-GE-132) piegādi. Jā, dzinēju ražošana ir izveidota Turcijā, taču tie tiek izmantoti F-16C / D Fighting Falcon modeļos un tiem ir vienkāršoti tehniskie parametri.

Maz ticams, ka ASV vēlēsies steidzamā kārtā piegādāt nepieciešamos dzinējus, un darījums ar Krieviju, ņemot vērā uzbrukumu Ukrainai, šķiet ļoti maz ticams. Tutklāt problēmas var sagādāt mūsdienu digitālās elektronikas augstās izmaksas un piegāde, kas var būt saistītas ar to, ka arī citas valstis izstrādā sestās paaudzes iznīcinātājus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top