Vai lidmašīnu piloti drīkst audzēt ūsas un bārdu?
Internetā ir atrodama informācija, ka lidmašīnu pilotiem nav atļautas ūsas un bārda. Tas ir tāpēc, ka briesmu gadījumā viņi nevarēs izmantot skābekļa masku. Sejas apmatojums samazina skābekļa masku efektivitāti, un cilvēks var zaudēt koncentrēšanās spējas vai zaudēt samaņu. Tomēr filmās bieži redzami piloti ar ūsām un pat bārdām, un ar viņiem nekas slikts nenotiek. Turklāt jūs, iespējams, arī paši esat redzējuši pilotus ar sejas apmatojumu. Tātad, vai ūsu un bārdas aizliegums lidmašīnu apkalpes locekļiem ir mīts un meli? Patiesībā ir kaut kur pa vidu.
Par to, kādus noteikumus ievēro pasažieru lidmašīnu piloti, stāsta IFL Science zinātniskās redakcijas autori. Pastāv tomēr aizliegums audzēt ūsas un bārdu, bet ne visās aviokompānijās. Daudzas kompānijas neiebilst pret sejas apmatojumu, taču nosaka dažus ierobežojumus. Un tam ir pamatoti iemesli.
Sejas apmatojums samazina skābekļa masku efektivitāti. Ja lidmašīnā izceļas ugunsgrēks vai cita avārijas situācija, pilotiem un visiem pasažieriem ir jāuzvelk skābekļa maska, lai izvairītos no nosmakšanas. Tas ir īpaši svarīgi pilotiem lai veiktu avārijas nosēšanos.
1987. gadā zinātnieki veica pētījumu, lai noskaidrotu, cik ļoti sejas apmatojums ietekmē skābekļa masku efektivitāti. Izrādījās, ka atkarībā no bārdas garuma skābekļa maskas kļūst par 16 līdz 67 % mazāk efektīvas. Turklāt ir vērts ņemt vērā, ka ārkārtas situācijās cilvēku elpošana pastiprinās un viņiem nepieciešams vairāk skābekļa.
Ņemot vērā šīs briesmas, dažas aviokompānijas pieprasa saviem pilotiem, lai viņiem būtu pēc iespējas mazāks sejas apmatojums. Daudzās aviokompānijās nav aizliegums audzēt ūsas un bārdu, taču ideālā gadījumā pilotiem varētu būt glīti apgriezta kazbārdiņa un ūsas, kas nepārsniedz mutes kaktiņu garumu.
Daži uzņēmumi, piemēram, American Airlines, pieprasa, lai piloti būtu bez ūsām un bārdas. Pasažierus šie noteikumi neietekmē. Jā, skābekļa masku efektivitāte samazinās, taču pasažieriem šis samazinājums nav kritisks – cilvēks var zaudēt samaņu, bet noteikti nemirs.
Bez īpašiem ierobežojumiem bārda ir atļauta Beļģijas, Austrijas un Irānas armijās, ar īpašu atļauju Pakistānā un Izraēlā. Arī Latvijas armijā ir atļauta kopta, īsa bārda, ūsas līdz lūpu kaktiņiem. Gaisa spēkos bārda lielākoties ir aizliegta, ASV un Indijā izņēmums ir sikhiem.
Militārajiem pilotiem noteikumi par ūsām un bārdu bieži vien ir stingrāki nekā pasažieru lidmašīnu pilotiem. Tas ir saistīts ar stingrākām drošības prasībām. Militārajās vienībās parasti ir stingri noteikumi par izskatu un personīgo higiēnu. Šo noteikumu mērķis ir uzturēt disciplīnu militārā personāla vidū. Daudzos militārajos spēkos ir aizliegts audzēt bārdas, izņemot reliģisku vai medicīnisku apsvērumu dēļ. Militārajam personālam dažkārt papildus skābekļa maskām ir jāvalkā arī gāzmaskas un ķiveres – ūsas un bārda var samazināt to efektivitāti.
Visbeidzot, ir vērts pieminēt bārdas pozitīvos aspektus. Daudziem cilvēkiem vienkārši patīk bārda, tā izceļ cilvēku, turklāt bārda spēj pasargāt no ultravioletajiem stariem, sildīt aukstumā un pat palīdz izvairīties no ādas kairinājuma – daudziem cilvēkiem pēc skūšanās ir nepatīkamas sajūtas. Pastāv arī pieņēmums, ka bārda var glābt no traumām.