Floridā atlūzas no kosmosa ietriecas privātmājā
2024. gada 8. marta pēcpusdienā kāds Floridas iedzīvotājs iekļuva ļoti nepatīkamā situācijā. Kad viņa nebija mājās, viņa mājoklī ietriecās nezināms priekšmets un izveidoja caurumu caur diviem stāviem. Viņa dēls tobrīd atradās mājās un varēja tikt nopietni ievainots, taču par laimi viss beidzās labi. Varētu domāt, ka no debesīm bija nokritis meteorīta gabals, bet nē. Atgriežoties mājās, vīrietis atrada priekšmetu, kas nepārprotami bija cilvēka radīts. Dažas minūtes pirms kritiena kosmosa aģentūra NASA reģistrēja liela kosmosa atlūzu fragmenta nokļūšanu Zemes atmosfērā. NASA speciālisti jau šobrīd pēta objektu.
Kosmosa atlūzas nokrita uz dzīvojamās mājas
Nezināmā objekta nokrišanas rezultātā cietušās mājas īpašnieks ir Alehandro Otero. Viņa privātmāja atrodas nelielā pilsētiņā ASV Floridas štatā, Neapolē.
Saskaņā ar videonovērošanas kameru ierakstiem 8. marta pēcpusdienā plkst. 14.34 uz viņa māju nokrita objekts. Lieki piebilst, ka konstrukcija tika bojāta, bet par laimi, neviens netika ievainots, lai gan mājās atradās vīrieša dēls.
Alehandro mājās atrada nevis meteorītu, bet gan kosmosa iekārtas atlūzu. Tā bija stipri apdegusi, kas liecināja par to, ka objekts kādu laiku atradies karstajos atmosfēras slāņos, bet pilnībā nebija sadalīties.
Dažas stundas pirms incidenta NASA speciālisti pamanīja, ka Zemes atmosfērā ir iekļuvis liels kosmosa atlūzas fragments. Sākumā tas atradās virs Meksikas līča, bet pēc tam virzījās uz Floridas štatu.
Lielākās atlūzas, kas tika izmestas no SKS
Speciālisti jau zināja, kāda veida atlūzas tās bija. 2021. gada martā no Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) tika izmesta palete ar baterijām, kas paredzētas stacijas darbināšanai. Tās bija nederīgas un aizņēma daudz vietas, tāpēc tika nolemts tās izmest no stacijas kosmosā cerībā, ka tās sadegs Zemes atmosfērā.
Palete trīs gadus brīvi dreifēja Zemes orbītā, līdz iekļuva Zemes atmosfērā, bet diemžēl tā nespēja pilnībā sadegt, jo tās masa bija salīdzināma ar diviem virtuves ledusskapjiem. Tas bija lielākais objekts, kas jebkad izmests no SKS.
Tagad NASA eksperti pēta objektu, kas nokrita uz mājas, lai pārliecinātos, ka tās tiešām SKS atlūzas. Skartās mājas īpašnieks vēlas saņemt kompensāciju no vainīgajiem par nodarīto kaitējumu, taču process var ievērojami ieilgt, jo baterijas, lai gan tās piederēja NASA, bija piestiprinātas uz japāņu ražojuma paletes. Tāpēc vainīgo var būt problemātiski identificēt, un vīrietim nāksies gaidīt ilgstošas izmeklēšanas rezultātus.
The EP-9 equipment pallet reentered at 1929 UTC over the Gulf of Mexico between Cancun and Cuba. This was witih the previous prediction window but a little to the northeast of the ‘most likely’ part of the path. A couple minutes later reentry and it would have reached Ft Myers
— Jonathan McDowell (@planet4589) March 8, 2024
Kosmosa atlūzas, kas uzkrīt cilvēkam
Šī nebūt nav pirmā reize, kad kosmosa atlūzas ir nokritušas uz privātīpašuma. 2022. gadā Austrālijas fermā cilvēki atrada 3 metrus augstus metāla fragmentus, kas no augstām temperatūrām kļuvuši melni. Eksperti, kas ieradās notikuma vietā, paziņoja, ka tās ir SpaceX kosmosa kuģa Crew Dragon daļas.
Par laimi, līdz šim nekad nav bijuši nāves gadījumi no krītošām kosmosa atlūzām. NASA eksperti uzskata, ka varbūtība kļūt par krītošu kosmosa atlūzu upuri ir 1 pret 3200. Vēsturē ir zināms tikai viens gadījums, kad kosmosa objekts ir uzkritis cilvēkam. Tas notika 1997. gadā ar Lotiju Viljamsu: viņai uz pleca uzkrita atlūzas no nesējraķetes Delta-2. Par laimi fragments bija neliels, un viņa necieta nopietnas traumas.
Kosmosa atlūzas rada daudz lielākas briesmas astronautiem. Zinātnieki lēš, ka pašlaik Zemes orbītā atrodas aptuveni 128 miljoni kosmosa atlūzu, kas lielākas par 1 milimetru. Ir 34 tūkstoši lielāku daļiņu, kas lielākas par 10 centimetriem.