Tehnoloģijas

Antarktīdas ledū ir atrasts stikls – kā tas ir iespējams?

Antarktikas ledū ir atrasts stikls - kā tas iespējams?

Antarktīdas rietumu daļā gandrīz 300 metrus dziļos ledus kodolu urbumos zinātnieki ir atraduši septiņus vulkāniskā stikla fragmentus. Tas ir diezgan dīvains atradums, jo laika posmā, uz kuru tas attiecas, kontinentā nav bijuši vulkānu izvirdumi. Kā ziņots nesen veiktā pētījumā, seši no šiem fragmentiem ir izveidojušies mūsu ēras 232. gadā, bet vēl viens ir 25 000 gadu vecs. To precīzu vecumu bija iespējams noteikt, pateicoties apkārt esošajiem ledus slāņiem. Noslēpums tika atrisināts, analizējot atlūzu ķīmisko sastāvu – tās cēlušās pavisam citā kontinentā.

Kā Antarktikā radies vulkāniskais stikls

Saskaņā ar nesen žurnālā “Scientific Reports” publicētajā pētījumā konstatēts, ka atrastie vulkāniskā stikla fragmenti Antarktīdā nokļuvuši no Jaunzēlandes Taupo vulkāna spēcīgā izvirduma rezultātā pirms aptuveni 1800 gadiem. Tas bija viens no spēcīgākajiem izvirdumiem pēdējo 5000 gadu laikā.

Šis atradums izrādījās ļoti rets un vērtīgs. Zinātnieki jau sen ir mēģinājuši atrast šī vulkāna izvirduma pēdas, lai noskaidrotu precīzu šī notikuma laiku. Sprādziena pēdu neesamība izraisīja daudzu gadu garumā ilgušas ekspertu diskusijas par to, kad notika Taupo izvirdums.

Antarktīdas ledū ir atrasts stikls - kā tas iespējams?

Spēcīgākais vulkāna izvirdums pēdējo 5000 gadu laikā

Cik spēcīgs bija Taupo vulkāna izvirdums, var tikai nojaust, ņemot vērā, ka tā atlūzas bija izkaisītas vairāku tūkstošu kilometru attālumā. Attālums no vulkāna līdz vietai, kur tika atrastas atlūzas, ir aptuveni 5000 kilometru.

Kā norādīts pētījumā, Taupo izvirdums ilga no dažām dienām līdz vairākām nedēļām. Visspēcīgākais sprādziens notika pašā pēdējā brīdī. Tas bija tas, kas izraisīja atlūzu atrašanu milzīgos attālumos. Zinātnieki lēš, ka šis sprādziens izraisīja teritorijas izpostīšanu 20 tūkstošu kvadrātkilometru rādiusā. Vulkāna izmeši izplatījās visā reģionā.

Tajā pašā laikā joprojām ir noslēpums, kāpēc, ņemot vērā notikuma neticamo mērogu, ir tik grūti atrast tā pēdas. Ilgu laiku, kā minēts iepriekš, zinātnieki vispār nevarēja noskaidrot precīzu izvirduma laiku.

Sprādzienā bojā gājušo koku atlieku radiokarbona datēšana parādīja, ka izvirdums notika 232. gadā. Šķiet, ka šo jautājumu varētu slēgt. Tomēr daži zinātnieki uzskatīja, ka pierādījumi varētu būt piesārņoti. Tāpēc izvirdums patiesībā varēja notikt 200 gadus vēlāk.

Tomēr tagad saskaņā ar zinātnieku paziņojumu agrākā datēšana ir veikta pareizi. Pētījumā tika konstatēts, ka notikums notika 232. gada vasaras beigās. Zinātnieki norāda, ka izvirduma datuma apstiprinājums ir ļoti nozīmīgs zinātnei, jo tas ļauj izpētīt vulkāna iespējamo globālo ietekmi uz atmosfēru un klimatu. Jāpiebilst, ka pēdējā laikā šī vulkāna aktivitāte atkal ir palielinājusies, tāpēc jaunas zināšanas par to var būt ļoti nozīmīgas.

Antarktīdas ledū ir atrasts stikls - kā tas iespējams?

Antarktīdā esošā vulkāniskā stikla noslēpums

Savā pētījumā zinātnieki pievērš uzmanību vienai interesantai detaļai – no septiņiem atrastajiem stikla fragmentiem tikai seši no tiem radušies pirms 1800 gadiem. Viena fragmenta vecums, kā jau minēts iepriekš, ir 25 tūkstoši gadu, un tas ir no tā paša vulkāna. No tā var secināt, ka šāds notikums ir noticis jau agrāk. Bet kāpēc visas atlūzas tika atrastas vienādā dziļumā?

Pēc zinātnieku domām, senais stikla fragments ilgu laiku atradies vulkāna tuvumā un izvirduma laikā pirms 232 gadiem tas tika izmests atmosfērā un kopā ar citiem fragmentiem nokrita Antarktīdas teritorijā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top