Tehnoloģiju ziņas

Kāpēc mēs joprojām neesam atklājuši Saules sistēmas devīto planētu

Kāpēc mēs joprojām neesam atklājuši Saules sistēmas devīto planētu

Saules sistēmā ir salīdzinoši daudz planētu, satelītu, asteroīdu un citu kosmosa objektu. Zinātnieki katru gadu atklāj arvien jaunus asteroīdus, bet visas astoņas šodien zināmās planētas tika atklātas jau 1846. gadā. Pēdējo simts gadu laikā esam atklājuši tikai pundurplanētas, piemēram, Plutonu, bet nekas lielāks teleskopos nav redzēts. Tomēr astronomi nebeidz meklēt, jo viņiem ir pamatots iemesls uzskatīt, ka Saules sistēmā ir vēl viena, devītā planēta. Zinātnieki to sauc par planētu X.

Devītās planētas meklējumi

Zinātnieki jau simtiem gadu nav spējuši atrast nevienu jaunu planētu, kas atrastos tuvu mūsu Saulei. Viss, ko pētniekiem ir izdevies atklāt, ir eksoplanētas, kas atrodas citās zvaigžņu sistēmās. Dažas no planētām, kas atrodas tālu no mums, ir tik neparastas, ka šķiet, it kā tiktu pārkāpti visi fizikas likumi un tām pat nevajadzētu pastāvēt.

Varētu domāt, ka zinātnieki jau būs atraduši visas Saules sistēmas planētas, un ir bezjēdzīgi turpināt meklējumus. Bet nē – viņi nenolaiž rokas, jo, spriežot pēc pundurplanētu kustības, teleskopi kādu lielu objektu tomēr nepamana.

Katram objektam piemīt gravitācijas spēks, un, jo lielāks ir šis objekts, jo lielāka ir tā gravitācija. Zemes gravitācijas vilkme notur visu, kas atrodas uz tās virsmas, arī jūs un mani. Saulei ir vēl lielāka gravitācijas pievilkšana, un tieši šī spēka dēļ ap to riņķo planētas.

Vai pastāv devītā planēta?

Kad zinātnieki aplūko no mums tālu esošās pundurplanētas, viņi pamana, ka tās riņķo savādi. Tās pārvietojas pa ļoti lielām ovālveida orbītām, kas ir saspiestas kopā un sasvērtas pret pārējo Saules sistēmas daļu.

Zinātnieki mēģināja datorā atveidot kosmosa modeli un secināja, ka pundurplanētas var šādi kustēties tikai tad, ja to tuvumā atrodas milzīga planēta, kuras masa ir sešas reizes lielāka par Zemes masu.

Tas nozīmē, ka zinātniekiem ir pamatots iemesls uzskatīt, ka kaut kur Saules sistēmā atrodas vēl viena, devītā planēta. Bet kāpēc viņiem vēl nav izdevies to ieraudzīt ar teleskopu? Galu galā mums jau sen ir leģendārais Habla kosmiskais teleskops (Hubble Space Telescope), un 2021. gadā kosmosā tika palaists jaudīgākais un ilgi būvētais – Džeimsa Veba kosmiskais teleskops (James Webb Space Telescope).

Kāpēc devītā planēta nav atrasta?

Zinātnieku aprēķini liecina, ka devītajai planētai vajadzētu atrasties aptuveni 20 reižu tālāk no Saules nekā Neptūnam. Tas ir neiedomājami liels attālums, un patiesībā, lai atklātu jaunas planētas Saules sistēmā, ir nepieciešams, lai Saules gaisma vismaz nedaudz sasniegtu objektu un atstarotos no tā. Visi jaunie objekti tiek atklāti tikai tāpēc, ka no tiem atstarojas Saules gaisma.

Ņemot vērā, ka hipotētiskā devītā planēta atrodas tik tālu no Saules, gaismas atstarošanai ir jābūt ļoti vājai. To varētu ieraudzīt tikai ar ļoti jaudīgu teleskopu un noteiktos apstākļos. Zemes observatorijas šādu vāji apgaismotu objektu var ieraudzīt tikai bezmēness naktī un tikai tad, ja pēta stingri noteiktu kosmosa daļu. Pagaidām piemēroti jaudīgi teleskopi nepastāv, taču nevajag izmisumā traukus plēst – šādu sistēmu izstrāde jau notiek, un nākotnē mums ir iespēja atklāt planētu X.

Iespējams, jums rodas jautājums, kāpēc mēs nevaram ieraudzīt Devīto planētu, ja ar Džeimsa Veba teleskopu var ieraudzīt planētas ārpus Saules sistēmas? Tas ir tāpēc, ka eksoplanētas atrodas tuvu savām zvaigznēm un ir perfekti izgaismotas – tās ir skaidri redzamas uz tumšā kosmosa fona. Savukārt devītā planēta atrodas tālu no mūsu Saules un nav apgaismota.

Ir svarīgi atzīmēt, ka daži zinātnieki netic devītās planētas pastāvēšanai, savukārt daži pētnieki, gluži pretēji, sliecas domāt, ka tā varētu būt tuvāk, nekā šķiet. Visas šīs domstarpības var vēl vairāk sarežģīt meklējumus, taču kādu dienu zinātnieki tomēr nonāks līdz patiesībai.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top