Tehnoloģiju ziņas

NASA atklāj uz Marsa virsmas noslēpumainu caurumu

Noslēpumainais caurums uz Marsa

Foto-ilustratīvs

Dažu nākamo desmitgažu laikā cilvēce plāno apciemot Marsu. Šo riskanto misiju ietvaros zinātnieki vispirms vēlas meklēt citplanētu dzīvības pazīmes, jo Sarkanā planēta, šķiet, ir vispiemērotākā vieta tās pastāvēšanai. Viņi plāno arī rūpīgi izpētīt vidi – tiek uzskatīts, ka tur varēs izveidot koloniju, un mums beidzot būs civilizācija, kas dzīvo uz vairākām planētām vienlaikus. Tā kā Marss mums ir sveša vieta, kosmosa ceļotājiem nebūs viegli. Viņiem būs jāpielāgojas pie zemās temperatūras un augstās radiācijas, turklāt uz Sarkanās planētas bieži sastopamas smilšu vētras. Nesen zinātnieki uz Marsa ir atraduši noslēpumainu caurumu, kas nākotnē varētu kļūt par patvērumu pirmajiem kolonistiem.

Noslēpumains caurums uz Marsa, ko atklājis Marsa izlūkošanas orbiters. Avots: nasa.gov

Noslēpumains caurums uz Marsa, ko atklāja Marsa zonde. Avots: nasa.gov

Jauns atklājums uz Marsa

Noslēpumainais caurums uz Marsa virsmas tika atklāts NASA starpplanētu zondes Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uzņemtajos attēlos. MRO ir aprīkota ar HiRISE kameru, kas spēj uzņemt augstas izšķirtspējas attēlus. Informācijā par atklājumu dalījās zinātniskās publikācijas Science Alert autori.

Cauruma izmērs tiek lēsts dažu metru diametrā. Tas atrodas Arsijas kalna, izmiruša vairoga vulkāna, kura diametrs ir 435 kilometri un augstums aptuveni 19 kilometri, teritorijā. Šis reģions pagātnē ir bijis vulkāniski aktīvs, taču mūsdienās uz Marsa nekā tāda nav. Visticamāk, ka caurums izveidojusies daudzu vulkānu izvirdumu rezultātā.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) kosmosa aparāta uzņemts fotoattēls. Trīs punkti pie vidus ir izdzisušie vulkāni netālu no vietas, kur tika atrasts caurums. Avots: nasa.gov

Zondes Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uzņemts fotoattēls. Trīs vidus punkti ir izdzisušie vulkāni netālu no vietas, kur tika atrasts caurums. Avots: nasa.gov

Kas ir lavas caurules

Ļoti iespējams, ka noslēpumainais caurums uz Marsa ir ieeja lavas caurulē. Tā sauc dabiskus tuneļus, kas veidojas, karstai lavai pārvietojoties pazemē. Lavas cauruļu izmēri var būt dažādi – no dažiem desmitiem metru līdz pat daudziem kilometriem.

Uz Zemes ir daudz lavas alu, un viena no slavenākajām ir Kazumura Havaju salās. Tās dziļums ir 1101 metrs, un tās garums sasniedz 65,5 kilometrus. Zinātnieki uz Marsa jau ir atraduši daudzas lavas caurules, un dažas no tām, spriežot pēc jaunākās informācijas, ir lielākas nekā uz Zemes. Zinātnieki uzskata, ka Marsa lavas caurules ir lielākas, jo uz Marsa ir vājāka gravitācija.

Kas ir lavas caurules

Kā cilvēki dzīvos uz Marsa

Uz Marsa un citām planētām šie dabas veidojumi nākotnē varētu kļūt par mājām astronautiem. Šo tuneļu iekšpusē saglabājas līdzsvarota temperatūra, tajos nav krasu izmaiņu. Turklāt kosmosa ceļotāji būs pasargāti no radiācijas un nelielu meteorītu krišanas.

Tāpat ir cerība, ka lavas alu iekšpusē Marsa zinātnieki varēs atrast citplanētiešu pēdas. Taču, pirms celt mājvietas lavas caurulēs, tās ir rūpīgi jāizpēta.

Ja zinātnieki uz Marsa atrastu milzīgu lavas cauruli, tad atklājums varētu pietuvināt dienu, kad cilvēce beidzot piezemēsies uz Sarkanās planētas. Tomēr zinātniekiem ir aizdomas, ka noslēpumainais caurums uz Marsa nav ieeja alā, bet gan tikai ieplaka. Ja uzmanīgi ieskatās, fotogrāfijā redzama bedres sānu siena, un pastāv arī iespēja, ka šī ieplaka nekur neved.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top