Noliktavu robotizācija un automatizācija kā risinājums e-komercijas pieprasījuma lēcienam
Līdz ar pēdējā laikā strauji augošo e-komercijas pieprasījumu, jautājums par piegādes ķēdes procesu efektivizāciju uzņēmumiem kļūst aizvien aktuālāks. Neparedzētais lēciens interneta pasūtījumu skaitā ir radījis vietu jaunām iespējām, piemēram, darba vietu paplašināšanai un iekārtu modernizācijai, taču cilvēkresursi ir ierobežoti un nemitīgā noliktavas paplašināšana tikai apgrūtina tās pārvaldību un uzliek izmaksu slogu. Šādus izaicinājumus bieži vien var atrisināt ar ilgtspējīgiem robotikas un automatizācijas risinājumiem noliktavās.
“Neskaitāmi e-komercijas uzņēmumi pasaulē saskaras ar izaicinājumiem izpildīt pasūtījumus laikā. Arī Latvijā šī tendence ir izteikti pastiprināta, jo, pēc Eurostat datiem, kopš 2015. gada iedzīvotāju skaits, kas iepērkas internetā, sasniedzis teju 63%. Turpretī Ernst & Young patērētāju indeksa dati norāda, ka 39% cilvēku plāno turpināt iepirkties tiešsaistē un 37% patērētāju uzskata, ka laika gaitā, visticamāk, sāks iepirkties tiešsaistē. Tātad lielais pasūtījumu apjoms ir uz palikšanu un uzņēmumiem steidzami jāmeklē pārdomāti un ilgtspējīgi risinājumi, kas ļautu nodrošināt pilnvērtīgu servisu, tādējādi apmierinot patērētāju ekspektācijas,” stāsta Uģis Začs, “StrongPoint” klientu servisa vadītājs.
Kā jau iepriekš minēts, šo problēmu spēj risināt robotikas un automatizācijas risinājumu ieviešana. Atkarībā no risinājuma, automatizācija nodrošina līdz pat četrām reizēm lielāku piegādes efektivitāti un ātrumu salīdzinājumā ar to, ja šis darbs būtu jāveic cilvēkiem. Savukārt robotikas tehnoloģijas var mainīt gan pasūtījumu izpildi, gan iepirkšanās paradumus.
“Viens no šādiem risinājumiem ir automatizēta, blīvi izkārtota noliktavas sistēma, ko izstrādājis uzņēmums AutoStore. Šis risinājums ar StrongPoint starpniecību ir pieejams arī Latvijā un izkārto noliktavu nevis no plauktiem, bet gan no kompakti sastiprinātām sliedēm līdz pat griestiem, veidojot tādu kā rēbusu. Pa sliedēm pārvietojas roboti, kas atkarībā no pasūtījuma, komplektē attiecīgās kastes ar preci un secīgi tās sakārto atpakaļ. No malas šis process izskatās tuvu zinātniskās fantastikas filmas ekranizācijai, bet patiesībā tehnoloģijas pamatā ir pārdomāti algoritmi, kas virza robotu pa noteiktu maršrutu, komplektējot tikai vajadzīgās kastes,” skaidro U. Začs.
Šīs tehnoloģijas ilgtspējīgums slēpjas mazajā enerģijas patēriņā. Viens robots stundā patērē tikai 0,1 kW enerģijas, bet seši roboti – tikpat daudz enerģijas, cik tosteris. Tā kā tehnoloģijas sistēmas izvietošanai ir nepieciešama mazāka noliktavas platība un nav nepieciešami autokrāvēji, uzturēšanas un īres izmaksas ir mazākas.
Automatizētās noliktavas risinājumu nesen ieviesa sporta preču gigants Puma, kas norāda, ka viņu galvenajā izplatīšanas centrā Indianapolisā tas ir palīdzējis palielināt noliktavas zonas ietilpību pat 10 reizes un paātrinājis preču komplektēšanu par 25%, ļaujot noliktavai darboties 24 stundas diennaktī. Puma ir tikai viens no veiksmes stāstiem šīs tehnoloģijas ieviešanā, kas ļāva uzņēmumam ātrāk uzlabot piegādes ķēdes procesus, aiztaupot laiku un finanses, kas tiktu ieguldītas jaunas noliktavas būvniecībā, tādējādi ievirzot uzņēmuma attīstību ilgtspējīgā gultnē.
“Nav šaubu, ka automatizācija ir neizbēgama mazumtirdzniecības nozares nākotne, lai ietaupītu svarīgus resursus un sniegtu patērētāju ekspektācijām atbilstošu klientu servisu. Arī lielākie e-komercijas dalībnieki, nosakot ilgtermiņa stratēģijas, par prioritāti uzskata automatizācijas izmantošanu un paplašināšanu, attiecīgi paredzot ieguldījumus šajā virzienā. Jautājums ir tikai par to, kuri rīki tiks izvēlēti un kad,” atgādina U. Začs.