Tehnoloģijas

Pilsētas cilvēkiem vai automašīnām – kā situācija ir mainījusies pēdējo desmitu gadu laikā?

Pilsētas cilvēkiem vai automašīnām – kā situācija ir mainījusies pēdējo desmitu gadu laikā?

Eiropas vadošā transporta pakalpojumu platforma “Bolt” kampaņas “Pielāgosim pilsētas cilvēkiem” (“Make Cities for People”) laikā, sadarbojoties ar slaveno un godalgoto igauņu arhitektūras fotogrāfu Tonu Tunnelu (Tõnu Tunnel), izveidojusi tiešsaistes fotogaleriju. Tā izstrādāta ar mērķi izcelt pilsētu publiskās ārtelpas pozitīvās pārmaiņas, kas radušās laika gaitā, aizvietojot piebraucamos ceļus un autostāvvietas ar gājēju ielām un laukumiem. Kampaņas mērķis ir mudināt pilsētu pašvaldības un iedzīvotājus rīkoties, lai Eiropas pilsētās arī turpmāk veicinātu pozitīvāku publiskās ārtelpas pārveidi un palīdzētu novērst atkarību no automašīnām.

Ideja pilsētvides pārmaiņas fiksēt fotogrāfijās nav jauna – tas kļūst par arvien populārāku instrumentu, lai redzētu un novērtētu, kā laika gaitā pilsētas ir mainījušās par labu cilvēkiem un iedzīvotājiem. Sākotnēji “Bolt” 18 Eiropas pilsētu arhīvos atrada un apkopoja fotogrāfijas no dažādām vietām pilsētās, uz kurām vēlāk devās fotogrāfs T. Tunnels, lai mazāk kā mēneša laikā iemūžinātu tās pašas lokācijas pēc vairākiem gadu desmitiem. Fotogrāfiju rezultāti runā paši par sevi – vairākās pilsētās ir notikušas būtiskas un fascinējošas pārmaiņas, kas vērstas par labu cilvēkiem, ne automašīnām.

Arī Rīgā šis jautājums pēdējos gados ir bijis aktuāls. Piemēram, pirmie mēģinājumi Tērbatas ielu padarīt draudzīgāku gājējiem notika jau 2020. gada sākumā, kad to sākotnēji atvēra tikai gājējiem uz vienu dienu, vēlāk vasarā autosatiksmei tā bija slēgta uz mēnesi. Turpmākajos gados tas gan vairs nav atkārtots. Pēc šiem mēģinājumiem 2020. gadā galvaspilsētu padarīt draudzīgāku gājējiem un piemērotāku dzīvei, varēja secināt, ka pareizie risinājumi, kā samazināt automāšīnu skaitupilsētās ir vēl jāmeklē, jo visbiežāk tie ir sāpīgi un nepopulāri, un ne tikai auto turētāji ir atkarīgi no automašīnām, bet bieži arī kājām gājēji ir raduši pie tā, ka gar dzīvojāmās mājas logiem pārvietojas automašīnas, nevis priecīgi un čalojoši Rīgas iedzīvotāji un viesi.

““Bolt” misija ir piedāvāt labākās alternatīvas personīgās automomašīnas iegādei, tādējādi veicinot pilsētu centru kļūšanu par labākām vietām kā ekonomiskā, tā arī sociālā un ilgtspējas ziņā. Lai arī kampaņas “Pielāgosim pilsētas cilvēkiem” laikā uzņemtās fotogrāfijas liecina par pozitīvām pārmaiņām, pilsētām vēl noteikti ir, uz ko tiekties. Ne tikai pašvaldībām ir nepieciešams uzlabot pilsētplānošanas pieeju, kas vērsta tieši uz cilvēku un iedzīvotāju vajadzībām, bet arī iedzīvotājiem pašiem ir jāvēlas radīt patīkamāku vidi dzīvošanai pilsētā un jābūt gataviem pārmaiņām,” saka Kristīne Bezerra-Kjerulfa, “Bolt” vadītāja Latvijā.

Kampaņas “Pielāgosim pilsētas cilvēkiem” ietvaros izveidotajā tiešsaistes fotogalerijā ir aplūkojamas pilsētvides pārvērtības Amsterdamā, Barselonā, Berlīnē, Briselē, Dublinā, Frankfurtē, Helsinkos, Kopenhāgenā, Londonā, Madridē, Oslo, Parīzē, Prāgā, Stokholmā, Tallinā, Turīnā, Varšavā un Vīnē.

Par “Bolt”

“Bolt” mikromobilitātes pakalpojumi pieejami 260 pilsētās, 25 valstīs Eiropā. “Bolt” ir lielākais mikromobilitātes rīku nodrošinātājs Eiropā.

“Bolt” ir vadošā transporta pakalpojumu platforma Eiropā, kurai ir vairāk nekā 150 miljoni klientu un vairāk nekā 3,5 miljoni partneršoferu un partnerkurjeru vairāk nekā 45 valstīs un 500 pilsētās Eiropā un Āfrikā. Uzņēmums cenšas straujāk veicināt pāreju no privātajām automašīnām uz koplietošanas mobilitāti, piedāvājot ērtas alternatīvas visiem lietošanas mērķiem, tostarp kopbraukšanu, koplietošanas automašīnas un skrejriteņus, kā arī ēdiena un pārtikas preču piegādi.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top