Tehnoloģijas

Vai teleportācija ir iespējama?

Teleportācija

Iedomājieties, ka jūs varat izzust no savas virtuves un nākamajā brīdī materializēties Āfrikas savannā, Amazones lietus mežā vai Saturna pavadonī Titānā. Šī ideja ir tik vilinoša, ka tā ir pamatā daudzām zinātniskās fantastikas filmām un TV šoviem, ieskaitot ikoniskās filmas “Zvaigžņu ceļš” un “Doktors X.  Tomēr, neskatoties uz to, ka teleportācija ir neatņemama zinātniskās fantastikas sastāvdaļa, tas nenozīmē, ka tā nav iespējama realitātē. Protams, daudzi fiziķi par teleportācijas iespējamību reālajā dzīvē šaubās, tomēr ir daži eksperti kas apgalvo, ka pēc vairākām desmitgadēm teleportācija kļūs par realitāti.

Kas ir teleportācija?

Teleportācija ir (ideālā gadījumā ir ātrāka par gaismas ātrumu) objektu pārvietošanās zibensātrumā. Vārdu “teleportācija” 1931. gadā pirmo reizi pieminēja Čārlzs Forts – publicists, kurš aizrāvās ar paranormāliem notikumiem.

Faktiski teleportācijas vēsture mūs aizved tieši pie amerikāņu fiziķa Čārlza Beneta, kurš 1993. gadā matemātiski pierādīja kvantu teleportācijas teorijas iespējamību. Savā darbā Benets kopā ar kolēģi no IBM Pētījumu centra T. Vatsonu demonstrēja, kā noteiktā veidā sasaistīt divas kvantu daļiņas un saglabāt to saikni pat no liela attāluma. Šis savienojums ir pazīstams kā kvantu sasaiste, kam ir pārsteidzošs spēks. Tas ļauj personai, kurai ir kāda no daļiņām, uzreiz nodot daļu informācijas kādam citam, kam ir cita daļiņa. Šī kvantu savienojuma dēļ informācija tiek pārraidīta no vienas personas otrai, fiziski to nepārnesot starp tām. Bet kā tas ir iespējams? Informācijas pārvietošanās no vienas daļiņas uz otru pamatlīmenī ir divas viena un tā paša procesa versijas. Vienkāršiem vārdiem sakot, katrs atoms jūsu ķermenī ir datu kopums (atoma tips, tā atrašanās vieta, enerģijas stāvoklis un tā tālāk). Cilvēks vien ir liela datu kopu kolekcija.

Kopš 1993. gada teleportācijas tehnoloģija ir strauji attīstījusies, un fiziķi ir guvuši zināmus panākumus. Bet, kā jūs jau varēja nojaust, personas teleportācja nav viegls uzdevums. Padomājiet paši: kas notiek, ja teleportācijas procesā tiek zaudēts vismaz viens kreisās kājas atoms? Un cilvēka ķermenī atomu skaits ir vismaz 7 oktiloni – septiņiem pievienojiet vēl 27 nulles – tas ir vairāk nekā zvaigznes Visumā. Vienkāršiem vārdiem sakot, diez vai jūs būsit apmierināts ar rezultātu. Ir vērts atcerēties slaveno 1986. gada filmu “Muša”. Tajā galvenais varonis izgudroja teleportācijas iekārtu, taču neveiksmīga eksperimenta rezultātā filmas galvenais varonis, kura lomu izpildīja Džefs Goldblūms, daļēji pārvērtās par mušu.

Bet kā ar kvantu datoru?

Šobrīd daudzi fiziķi strādā pie tā, lai izveidotu kvantu datoru – jaunu tehnoloģiju, kas apstrādā informāciju, tranzistoru vietā izmantojot atsevišķus atomus vai to daļiņas. Šāds dators varētu ievērojami pārspēt tradicionālos procesorus kodu uzlaušanā un sarežģītu vienādojumu risināšana. Bet vai kvantu dators var palīdzēt cilvēka teleportācijā?

Tātad teleportācija ir galvenā tehnoloģija kvantu skaitļošanā, jo tā ļauj iegūt informāciju, ko rada dators, neizjaucot pārējo sistēmas darbību. Šīs ir galvenās grūtības personas teleportēšanā – katrs atoms ir jāsamontē pareizajā secībā. Šajā gadījumā ir jāanalizē ne tikai katra atsevišķa daļiņa, bet arī attiecības starp tām. Ja vien, protams, jūs nevēlaties teleportēties uz Titānu kā muša.

Bet kā ar neierobežotu teleportācijas formu, kas cilvēkus aizved no vienas vietas uz otru? Pirmkārt, visas informācijas iegūšanai no ķermeņa ir nepieciešamas zināšanas par katra atoma fizisko stāvokli. Tātad katru reizi, kad vēlaties teleportāties, jūs nomirstat un pēc tam atdzimstat otrā galā. Otrkārt, ir grūti aprēķināt atpūtai nepieciešamās informācijas daudzumu. Diemžēl šodien neviens nezina, kā savākt un pārsūtīt tik daudz informācijas.  Jā, teorētiski jūs varat ieiet teleportā, bet jūs nevarat no tā izkļūt. Gluži kā videospēlē “Might and Magic III”, kurā varoņi nonāk vienvirziena teleportā un nokļūst vietā, kur nav izejas, līdz ar to ir jāsāk visa spēle no jauna.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top