Tehnoloģijas

Zinātnieki strādā pie Bluetooth alternatīvas, EPSComm

Zinātnieki strādā pie Bluetooth alternatīvas, EPSComm

Bluetooth tehnoloģijai no pirmā acu uzmetiena nav praktiski nekādu trūkumu, īpaši jaunākajās ierīcēs. Pateicoties tai, mēs izmantojam bezvadu austiņas, kā arī peles, tastatūras un citus piederumus. Tomēr realitātē tehnoloģijai tomēr ir savi trūkumi. Viedtālrunī ieslēgts Bluetooth diezgan būtiski ietekmē tā autonomiju. Taču zinātnieki ir nākuši klajā ar jaunu tehnoloģiju, kas kādu dienu varētu aizstāt pašreizējās bezvadu datu pārraides metodes. Tās galvenā priekšrocība ir tieši zemais enerģijas patēriņš. 

Jaunā bezvadu tehnoloģija

Visas pašreizējās bezvadu sakaru metodes, ko izmanto viedtālruņos un visdažādākajos sīkrīkos ir balstītas uz klasisko radio komunikāciju. Tas nozīmē, ka datu pārraide tiek veikta, izmantojot elektromagnētiskos viļņus, kas tiek ģenerēti, modulējot elektromagnētisko lauku.

Savukārt jaunā tehnoloģija datu pārraidei izmanto elektriskā lauka modulāciju. Datu pārraides ierīcēs tiek izmantoti sprieguma pastiprinātāji, kas rada īsa darbības rādiusa elektrisko lauku. Tiesa, tie paralēli rada arī vāju elektromagnētisko lauku. Tomēr signālu uztverošie elektrodi var uzņemt tikai tos datus, kas nāk caur elektrisko lauku.

Jāteic, ka parastās radio sistēmas līdztekus elektromagnētiskajam laukam rada arī elektrisko lauku. Tomēr tie ātri izdziest un nav saistīti ar datu pārraidi. Taču jaunajā tehnoloģijā, kā jūs jau sapratāt, viss ir tieši pretēji.

EPSComm tehnoloģijas plusi un mīnusi

Šo tehnoloģiju sauc par EPSComm (Electric Potential Sensing Communication). Tiek ziņots, ka uztvērēja ierīce patērē enerģiju tikai tad, kad tā saņem signālu, nevis visu laiku, kā tas ir radiosakaru gadījumā. Tādējādi tā patērē daudz mazāk enerģijas nekā Bluetooth.

Eksperimentu laikā pētnieki konstatēja, ka EPSComm patērē 10 reizes mazāk enerģijas nekā Bluetooth. Pēc izstrādātāju domām, komunikācijas ar elektriskā potenciāla definīciju ieviešana palielinās mobilo ierīču autonomiju aptuveni četras līdz piecas reizes, ziņo Live Science.

Turklāt, pateicoties jaunajai tehnoloģijai, ierīcēs būs iespējams izmantot miniaturizētas baterijas, kas nozīmē, ka sīkrīkus varēs padarīt vēl kompaktākus. Tas attiecas, piemēram, uz apģērbā integrētu elektroniku, austiņām, viedpulksteņiem utt.

EPSComm datu pārraides ātrums ir sasniedzis 600 kilobitu sekundē. Pašlaik tas nav daudz, Bluetooth 5.0 ir 2 Mb/s ātrums. Tomēr šis ātrums ir pietiekams lietojumprogrammām, kas strādā ar audio un video straumēšanu, kā arī virtuālo realitāti. Jāteic, ka pirmās paaudzes Bluetooth pārraidīja datus ar ātrumu, kas nepārsniedza 125 kbps. Tāpēc ir pilnīgi iespējams, ka zinātnieki nākotnē spēs palielināt EPSComm ātrumu.

Tomēr jaunajai tehnoloģijai ir viens nopietns trūkums – tā ļauj pārraidīt datus tikai nelielā attālumā. No vienas puses, tas ļauj izvairīties no datu pārtveršanas un noklausīšanās, bet, no otras puses, tas ierobežo tās izmantošanu. Bluetooth ir daudz lielāks darbības rādiuss, padarot to par daudzpusīgāku tehnoloģiju.

Turklāt EPSComm sensori ir aptuveni 3 x 3 cm lieli. Tas ir pārāk liels izmērs, šādu sensoru nevar ievietot austiņās. Un tas ir pārāk liels arī viedtālrunim. Mēs varam tikai cerēt, ka tehnoloģija tiks uzlabota. Turklāt to var izmantot nevis kā alternatīvu esošajām bezvadu sakaru metodēm, bet gan kā papildinājumu situācijās, kad tas ir iespējams.

Nobeigumā atgādinām, ka zinātnieki pašlaik strādā arī pie baterijām, kuru pamatā ir kodolatkritumi. Jau iepriekš stāstījām, ka tās faktiski nebūs jāuzlādē, jo to darbības laiks var būt desmitiem vai pat simtiem gadu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top