Pasākumi

Fintech uzņēmumu un banku sadarbība Latvijā – kā priekšnoteikums nozaru attīstībai

Fintech uzņēmumu un banku sadarbība Latvijā - kā priekšnoteikums nozaru attīstībai

Finanšu tehnoloģijas ieņem arvien nozīmīgāku lomu valsts finanšu jomas attīstībā, kā arī eksportspējas veicināšanā gan Latvijā, gan citviet pasaulē. To apliecina vakar kuplā pulkā Fintech Latvija asociācijas organizētais pasākums, kas bija veltīts finanšu tehnoloģiju uzņēmumu un banku sadarbībai. Nav iespējams ignorēt pēdējo gadu laikā piedzīvoto finanšu tehnoloģiju nozares izaugsmi Latvijā, vienlaikus arī izaicinājumu un dienaskārtības jautājumu loks ir paplašinājies un to adresēšana pieprasa dažādu partneru iesaisti.

Pasākumu atklāja ‘Magnetiq Bank” padomes priekšsēdētājs un “Signet Bank” valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons. Tāpat pasākuma ietvaros ar savu pieredzi par Fintech ekosistēmas izveidi Milānā dalījās biznesa inkubatora, ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi atbalstot inovatīvāko uzņēmumu komandas – “dPIXEL” izpilddirektors Stefano Azzalins un Frančesko Gavanna, “Fintech District Milan” pārstāvis. F. Gavanna pasākuma laikā uzsvēra, ka visas iesaistītās puses – gan klasiskie finanšu tirgus spēlētāji jeb bankas, gan jaunie – finanšu tehnoloģiju risinājumi un uzņēmumi, sadarbojoties var iegūt daudz vairāk nekā zaudēt, bet tam ir nepieciešama regulāra savstarpēji iniciētā komunikācija.

Fintech uzņēmumu un banku sadarbība Latvijā - kā priekšnoteikums nozaru attīstībai

Tīna Lūse, Fintech Latvija asociācijas vadītāja: “Finanšu tehnoloģijas ir viena no nedaudzajām tautsaimniecības nozarēm, kur pēdējos gados ir vērojams darbinieku skaita pieaugums, kā arī nemainīgi tiek nodrošinātas augstākas algas nekā citās jomās. Tātad, tā ir joma, kurai ir nozīmīgs pienesums valsts ekonomikā, un ir svarīgi domāt par dažādām nozari stimulējošām iniciatīvām. Lai gan ir pieņemta nacionālā mēroga finanšu tehnoloģiju stratēģija, un tas ir liels solis, šī joma nemitīgi attīstās, un, tas ko no savas puses cenšamies īstenot, ir ekosistēmas stiprināšana, ar dažādu pasākumu organizēšanu gan starptautiskā, gan nacionālā mērogā. Kā redzam, pēc šodienas pasākuma apmeklētības, šī tēma – banku un fintech uzņēmumu sadarbība – ir ļoti aktuāla un svarīga abām iesaistītajām pusēm. Nevaram ignorēt to, kādas izmaiņas nozare piedzīvojusi pēdējo gadu laikā, un tāpēc ir jāuzsver, ka tieši savstarpējā sadarbība starp nozares uzņēmumiem, spēlētājiem finanšu nozarē un valsts partneriem, ir noteicošā, kas veido un arī nākotnē var stiprināt Latvijas līderību finanšu tehnoloģiju jomā.”

Fintech uzņēmumu un banku sadarbība Latvijā - kā priekšnoteikums nozaru attīstībai

Pasākums norisinājās “Magnetiq Bank” telpās, kas pavisam nesen piedzīvoja zīmola maiņu,  kļūstot par pirmo banku Latvijā, kas savu darbības fokusu orientē uz finanšu tehnoloģiju jomas uzņēmumu apkalpošanu. Kā uzsver “Magnetiq Bank” valdes loceklis Edgars Valmers: “Tuvākajos gados plānots ievērojami paplašināt “Magnetiq Bank” piedāvāto produktu klāstu, koncentrējoties uz inovatīviem digitālajiem risinājumiem. Šī ir kļuvusi par vienu no svarīgākajām nozarēm Latvijā un jau šobrīd redzam, ka pēc mūsu pakalpojumiem ir pieprasījums ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas mērogā. Uzskatām, ka ir svarīgi iet līdzi laikam un piedāvāt no savas puses tādus pakalpojumus, kas atbilstu nereti inovatīvākajiem tirgus dalībniekiem – finanšu tehnoloģiju segmenta pārstāvjiem.”

Fintech uzņēmumu un banku sadarbība Latvijā - kā priekšnoteikums nozaru attīstībai

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kas bija vērsta uz finanšu tehnoloģiju un banku sadarbību. No valsts partneru puses tajā piedalījās Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta direktore Aija Zitcere un Latvijas Bankas Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītāja Marine Krasovska, kura uzsvēra, ka ļoti būtiski ir vairot veselīgu konkurenci, no kuras ieguvēji būs gala patērētāji. Pagājušajā nedēļā AS “Indexo” iegūtā bankas licence, kā arī “Magnetiq Bank” zīmola un stratēģijas maiņa ir tikai nesenākie piemēri, kas liecina par dinamiskām izmaiņām nozarē. Tāpat, svarīgi turpināt darbu pie aktuālajiem likumdošanas aktiem: MiCA un DORA regulējuma, u.c. “Sorainen” partnere Ramona Miglāne uzsvēra, ka līdz šim savā pieredzē saskārusies tikai ar pozitīvu Latvijas Bankas kā regulatora attieksmi par jaunu tirgus dalībnieku ienākšanu tirgū, un tas uzskatāms par vienu no lielākajiem plusiem tam, lai par savu darbības vietu izvēlētos Latviju. Tāpat arī “Capitalia” dibinātājs Juris Grišins uzsvēra, ka kopumā novērojamas pozitīvas tendences, tomēr, lai vērtētu to, vai sadarbība starp dažādiem finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem un bankām ir veiksmīga, un to, kur vajag vēl piestrādāt, nepieciešams ilgāks laiks. Savukārt “Magnetiq Bank” Biznesa attīstības departamenta vadītājs Staņislavs Siņakovičs akcentēja to, ka finanšu tehnoloģiju uzņēmumu apkalpošana ir ļoti perspektīva, bet netrūkst arī izaicinājumu. Ir noteikumi, kas neskatoties uz uzņēmumu attīstības fāzi vai radošumu ir jāizpilda, lai bankas varētu pārliecināties par viņu biznesa modeļiem, uzņēmuma perspektīvām, u.c. Vienlaikus, banka ir saskatījusi to, ka šo jomas uzņēmumu darbībai nepieciešams nodrošināt papildu infrastruktūru, līdz ar ko, plānota dažādu papildu pakalpojumu ieviešana un uzlabošana.

Fintech uzņēmumu un banku sadarbība Latvijā - kā priekšnoteikums nozaru attīstībai
Par Fintech Latvija asociāciju:

Fintech Latvija asociācija tika izveidota 2010. gadā, kopš 2021. gada sākuma tās vadītāja ir Tīna Lūse. Šobrīd asociācija pārstāv 25 aktīvus zīmolus – Latvijas finanšu tehnoloģiju uzņēmumus un finanšu sektora pakalpojumu sniedzējus, kā arī konsultantu un juristu birojus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top