Tehnoloģijas

ISO 20022 standartam ir potenciāls paātrināt kriptovalūtu integrāciju tradicionālajā finanšu sistēmā

ISO 20022 standartam ir potenciāls paātrināt kriptovalūtu integrāciju tradicionālajā finanšu sistēmā

Starptautiskās tirdzniecības un starptautisko darījumu mugurkauls ir pārrobežu maksājumu un naudas pārvedumu iespējamība. Tradicionālās finanšu institūcijas šajā ziņā vienmēr ir saskārušās ar grūtībām, kā nodrošināt pienācīgu starptautisko darījumu ātrumu, pārskatāmību un mazākas pakalpojuma izmaksas. Šajā jomā jaunus un inovatīvus risinājumus piedāvā kripto un blokķēdes tehnoloģijas, kas to lietotājiem var nodrošināt ievērojamas priekšrocības, norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē.

Galvenās problēmas starptautisko maksājumu jomā

Ikviens, kam kādreiz ir nācies sūtīt naudu uz ārzemēm, izmantojot tradicionālo kredītiestāžu pakalpojumus, visdrīzāk būs saskāries ar kādu no šīm starptautisko maksājumu problēmām:

Lēns apstrādes laiks: tradicionālajos starptautiskajos maksājumos tiek iesaistītas starpnieku bankas un klīringa sistēmas, kas var aizkavēt līdzekļu saņemšanu par vairākām dienām.

Augstas darījumu izmaksas: sarežģītais starpnieku tīkls starptautisko maksājumu sistēmā  bieži rada ievērojamas papildu izmaksas (valūtas konvertēšanas un korespondentbanku, kā arī citas darījuma apstrādes izmaksas).

Ierobežota pārskatāmība: daudzo iesaistīto pušu dēļ var būt grūti izsekot maksājuma statusam un noteikt maksājuma aizkavēšanās iemeslu.

Sarežģīts valūtu konvertēšanas process: tradicionālās valūtas konvertēšanas metodes parasti ietver valūtas maiņas risku un pakļauj maksājumus valūtas maiņas kursa svārstībām.

Likviditātes trūkums: garš starptautisko maksājumu veikšanas process nozīmē, ka maksātāja līdzekļi var tikt iesaldēti uz visai ilgu laiku, samazinot kopējo likviditāti un apgrūtinot efektīvu kapitāla sadali personiskām vai biznesa vajadzībām.

Lai novērstu šīs problēmas, finanšu nozare piedāvā vairākus risinājumus. Tostarp viena no plaši izmantotām iespējām ir priekšapmaksas konti, kuros nepieciešamie līdzekļi pietiekošā apmērā tiek ieskaitīti vēl pirms pārskaitījuma veikšanas. Šāda veida kontus bieži izmanto pārrobežu darījumiem, lai nodrošinātu, ka līdzekļi ir nekavējoties pieejami un tos var pārskaitīt bez kavēšanās vai papildu apstrādes.

Piemēram, lai nosūtītu 1000 EUR draugam citā valstī, bankai, kuru izmantojat naudas nosūtīšanai, var būt priekšapmaksas konts saņēmēja bankā, kas nozīmē, ka 1000 EUR var tikt pārskaitīti gandrīz nekavējoties.

Starptautiskie pārvedumi un likviditāte

Tomēr jāņem vērā, ka šādu priekšapmaksas kontu uzturēšana nozīmē arī papildu pārvaldīšanas izdevumus un līdzekļu iesaldēšanu. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc starpautiskos maksājumos lielu popularitāti gūst kriptovalūtas. Darījumi notiek ātri, ar zemākām izmaksām, un blokķēdes tehnoloģiju izmantošana novērš nepieciešamību pēc priekšapmaksas kontiem.

Ne velti tieši starptautiskie maksājumi ir viens no populārākajiem blokķēdes tehnoloģijas izmantošanas risinājumiem jau kopš pašiem pirmsākumiem. Blokķēdes piedāvā likviditāti, izmantojot kriptovalūtas kā tilta risinājumu, ko raksturo četri posmi:

  1. Līdzekļu konvertēšana: ja finanšu iestāde vēlas sūtīt naudu no vienas valsts uz citu un nevēlas izmantot priekšapmaksas konta pakalpojumus, tā var konvertēt izejas valūtu kriptovalūtā.
  2. Ātra pārskaitīšana: konvertētie līdzekļi tiek pārskaitīti uz elektronisko maku mērķa valstī. Atkarībā no izmantotā blokķēdes risinājuma tas var aizņemt no dažām sekundēm līdz dažām minūtēm.
  3. Līdzekļu pārkonvertēšana: galamērķa valstī kriptovalūtu ātri var pārkonvertēt vietējā valūtā, izmantojot vietējo kriptovalūtas biržu. Veicot konvertāciju biržā ar lielu likviditāti, kā, piemēram, Binance, tas notiek zibenīgi.
  4. Naudas saņemšana: vietējā valūta tiek ieskaitīta saņēmēja bankas kontā.

Apvienojot visus šos četrus posmus vienā uzdevumā, ikdienas lietotājam vairs nav nepieciešamas padziļinātas zināšanas blokķēdes un kripto tehnoloģijās.

Noteikti riski gan saglabājas, jo kriptovalūtu jomā nav vienota regulējuma un tās pašas var būt visai nepastāvīgas.

ISO 20022 standarta risinājums un kriptovalūtas

ISO 20022 standarts ir viena no daudzajām iniciatīvām, kuru mērķis ir modernizēt un uzlabot starptautisko monetāro sistēmu. Tas ir jaunais starptautiskais standarts ziņojumu apmaiņai starp finanšu iestādēm, tostarp maksājumu darījumiem, vērtspapīru tirdzniecības un norēķinu informācijai, kredītkaršu un debetkaršu darījumiem un citai finanšu informācijai.

Vienkāršoti šo standartu varam raksturot kā jaunu kopīgu finanšu nozares valodu, kas ļaus dažādām sistēmām viegli saprast citai citu. Atšķirībā no vecākiem standartiem, to ir daudz vieglāk pielāgot īpašām vajadzībām un reģionālām prasībām. Vienots standarts, kā, piemēram, SEPA eirozonā, palielina darījumu ātrumu un efektivitāti.

Lai arī ISO 20022 nav specifiski paredzēts kriptovalūtām, tas var nodrošināt vienotu ietvaru kriptovalūtu darījumos izmantoto ziņojumu apmaiņas protokolu standartizēšanai, kas palīdzēs uzlabot dažādu finanšu un banku sistēmu savietojamību.

Tāpēc atsevišķas kriptovalūtas, biržas un maksājumu pakalpojumu sniedzēji jau ir ieviesuši ISO 20022 ziņojumu apmaiņas protokolus, uzlabojot spēju sadarboties un atbalstot ciešāku integrāciju ar tradicionālo finanšu sistēmu. Standartam atbilstošo kriptovalūtu pārvedumus būs vieglāk integrēt SWIFT maksājumu sistēmā, un tas var paātrināt digitālo aktīvu plašāku ieviešanu un izmantošanu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top