Kriptovalūtas loma terorisma finansēšanā ir pārspīlēta
Hamas teroristiskā organizācija neiegūst milzīgas naudas summas kriptovalūtās, lai finansētu savu darbību. The Wall Street Journal ir ievērojami pārspīlējuši teroristu digitālo aktīvu izmantošanas apmērus.
Elliptic analītiķu secinājumi sakrita ar iepriekš publicēto Chainalysis ziņojumu, kurā arī tika uzsvērts kriptovalūtu daļas niecīgais apmērs Hamas finanšu plūsmā.
Sākotnēji The Wall Street Journal žurnālisti Anguss Berveiks un Ians Tallijs publicēja rakstu, kurā atsaucās uz Elliptic datiem. Tajā viņi apgalvo, ka Hamas saistītā organizācija piesaistīja 93 miljonus ASV dolāru kriptovalūtā, savukārt pašam teroristu grupējumam izdevās piesaistīt 41 miljonu ASV dolāru, izmantojot digitālos aktīvus.
Vēlāk senatore Vorena, kura jau sen ir pazīstama ar savu naidu pret digitālajiem aktīviem, atsaucās uz šo WSJ rakstu, apgalvojot, ka Hamas esot ieguvuši “vairāk nekā 130 miljonus ASV dolāru” kriptovalūtā. Turklāt šis raksts izrādās vienīgais šīs informācijas avots.
Vorena publicēja atklātu vēstuli, kurā pieprasīja, lai prezidenta Baidena administrācija veiktu jaunus pasākumus cīņā pret kriptovalūtu. To ir parakstījuši vairāk nekā simts kongresmeņu.
Chainalysis eksperti reaģēja uz notiekošo. Saskaņā ar viņu datiem atsauces uz 82 miljoniem kriptovalūtu terorisma finansēšanai ir neprecīzas, reālais skaitlis ir 450 tūkstošu dolāru līmenī. Analītiķi neuzskaita pētītās adreses, taču WSJ žurnālistu paziņojums tiešām šķiet pārspīlēts.
Tomēr The Wall Street Journal pārstāvji ne tikai neatcēla savu publikāciju, bet arī dalījās ar jauniem rakstiem, kas balstīti uz šiem datiem. Tagad žurnālistu aktivitāte atkal kļūst par iemeslu pieprasīt jaunas sankcijas pret digitālo aktīvu nozari.
Kā tiek izmantotas kriptovalūtas
Ļoti svarīgi ir atspēkot mītu par it kā ievērojamo teroristu finansēšanu ar Bitcoin un citām kriptovalūtām. Neilgi pēc WSJ materiāla publiskošanas amerikāņu kriptoskeptiskie politiķi nolēma izmantot šo aizspriedumu, lai cīnītos pret digitālo aktīvu nozari. Tajā pašā laikā Elliptic pārstāvji norādīja, ka jau ir veikti atbilstoši pasākumi, lai novērstu šādas darbības.
Elliptic analītiķu piezīmē atsaucas uz rakstu The Wall Street Journal un dažiem citiem pieminējumiem populārajos plašsaziņas līdzekļos. Eksperti norādīja uz nepareizu kriptovalūtu ietekmes uz teroristu darbībām novērtējumu, kas galu galā kļuva par skaļu argumentu politiķiem, kuri cenšas noteikt jaunus ierobežojumus digitālo aktīvu nozarei.
Spilgtākais piemērs šeit ir bieži pieminētā kampaņa, ko rīko palestīniešu ziņu izdevums Gaza Now, kas aktīvi atbalsta Hamas. Iniciatīvas mērķis ir kriptovalūtās vākt līdzekļus teroristiskās organizācijas atbalstam. Kopš Hamas uzbrukuma Izraēlai pirmās dienas 7. oktobrī Gaza Now ir izdevies kriptovalūtās savākt aptuveni 21 000 ASV dolāru.
Saskaņā ar Cointelegraph informāciju 9 000 ASV dolāru USDT stabilkoinos no šīs summas iesaldēja pats Tether, kas ir šī stabilkoina emitents.
Vēl 2000 USD kriptovalūtā tika iesaldēti pēc tam, kad tie tika nosūtīti uz vienu no centralizētajām biržām. Rezultātā savāktās naudas summa ir tiešām niecīga.
The Wall Street Journal žurnālisti vēstīja, ka no 2021. gada augusta līdz 2023. gada jūnijam Hamas teroristiem esot izdevies savākt vairāk nekā 130 miljonus dolāru ziedojumos dažādās kriptovalūtās. Elliptic pārstāvji lūdza WSJ redaktoriem šo skaitli labot – vēlāk tajā pašā rakstā summa tika mainīta uz 93 miljoniem dolāru.
Sākotnējā summa no WSJ žurnālistu puses kļuva par pamatu ASV kongresmeņu kolektīvai atklātai vēstulei kuras iniciatore bija senatore Elizabete Vorena. Politiķu aicinājums ir adresēts Baltajam namam un ASV Valsts kases departamentam.
Tajā Vorena un citi likumdevēji apgalvo, ka kriptovalūtas rada “draudus nacionālajai drošībai” ASV un tās sabiedrotajiem. Kongresam un Baidena administrācijai esot jāveic “izlēmīga rīcība”, lai novērstu ar kriptovalūtu saistītos riskus.
Proti, viens no lielākajiem ASV plašsaziņas līdzekļiem publicēja provokatīvu un nepatiesu statistiku. To minēja arī Elliptic analītiķi. Lūk, atbilstoša replika par notiekošo.
Pēdējo divu nedēļu laikā politiķi un daži žurnālisti ir mēģinājuši kriptovalūtu ziedošanu padarīt, kā nozīmīgu Hamas un citu teroristu grupējumu finansējuma avotu, taču faktiskie dati ir pilnīgi citi.
Vēl viens arguments pret aizspriedumiem ir Bitcoin blokķēdes un citu kriptovalūtu būtība. Darījumus ar BTC vienmēr ir viegli izsekot, un monētas var iesaldēt vai nobloķēt, ja kriptovalūtas nonāk centralizētās platformās. Izraēlas Nacionālais terorisma finansēšanas apkarošanas birojs sāka pie tā strādāt 2021. gadā. Tas sadarbojas ar biržām un maiņas uzņēmumiem, lai varētu iesaldētu finanšu plūsmas ar Hamas saistītiem makiem.
Kriptovalūtas nav labākais veids, kā sponsorēt teroristu darbību. Lūk, eksperta komentārs par šo situāciju:
Tas ilustrē kriptovalūtas kā teroristu līdzekļu piesaistes instrumenta vājumu. Blokķēdes pārredzamība ļauj izsekot nelikumīgiem līdzekļiem un dažos gadījumos tos sasaistīt ar reālām personām. Taču politikā nepatiesa informācija var būt spēcīgs ierocis – to lieliski formulēja Niks Kārters, kripto entuziasts.
Žurnālisti un senatori, kas melo par kriptovalūtas izmantošanu terorisma finansēšanai un vaino mūs, rada eksistenciālu apdraudējumu. Ja viņi uzvarēs šajā informācijas karā, valdības agresijai nebūs gala. Šī ir cīņa, kurā mums ir jāuzvar. Un patiesība ir MŪSU pusē.
Platformas Elliptic analītiķi patiešām dod pamatotu ieguldījumu kriptovalūtu tirgus reputācijas uzlabošanā, kuru nevajadzētu saistīt ar teroristu “netīro naudu”.
Šo viedokli apstiprināja Šlomita Vagmane (Shlomit Wagman). Pēc viņas teiktā, kriptovalūtas ir tikai niecīga puzles daļa, un galvenie šādu darbību finansēšanas kanāli joprojām ir tādas valstis kā Irāna un citas ieinteresētās puses. Papildus tam tiek izmantoti arī elektroniskie pārskaitījumi, skaidra nauda un citi zināmi instrumenti.
“Crypto is currently a very small part of the puzzle. The major funding channels are, were, and remain state funding. Iran and others—those are the major players.”
Dr. Shlomit Wagman sets the record straight re: terrorism and crypto at today’s @SenateBanking
hearing: pic.twitter.com/aZialFXPfj— Sam Lyman (@SamLyman33) October 26, 2023
Secinājumi par situāciju
WSJ žurnālisti nolēma publicēt nekorektu stāstu, kas met ēnu uz digitālo aktīvu nozari. Rakstu nekavējoties pārņēma politiķi, izmantojot to kā ieganstu, lai turpinātu cīņu pret decentralizēto pasauli. Rezultātā tagad kripto kopienas pārstāvji ir spiesti skaļi protestēt par notiekošo, jo kriptovalūtas un blokķēdes sfēras reputāciju atkal mēģina sabojāt. Gribētos ticēt, ka kriptovalūtu atbalstītājiem tas tomēr izdosies.