Pasākumi

Nākotnes mazumtirdzniecība: Kādas ir jaunākās iepirkšanās tendences un tehnoloģijas?

Nākotnes mazumtirdzniecība: Kādas ir jaunākās iepirkšanās tendences un tehnoloģijas?

Ņemot vērā pagājušo divu gadu pandēmijas ierobežojumus un šī brīža straujo cenu kāpumu, tiek prognozēts, ka e-komercija joprojām turpinās strauju izaugsmi un tradicionālajos veikalos arvien vairāk parādīsies dažādi automatizācijas risinājumi, lai samazinātu kopējās izmaksas un virzītos uz ilgtspējīgāku attīstību. Par šī brīža situāciju mazumtirdzniecībā un turpmākajiem attīstības scenārijiem mazumtirdzniecības nozares eksperti no Latvijas un Eiropas informēja mazumtirdzniecības tehnoloģiju risinājumu piegādātāja “StrongPoint” organizētājā konferencē Baltic Retail Forum 2022.

Ārējo faktoru ietekme uz iepirkšanās paradumiem

Mazumtirdzniecības attīstības progresu virza vai kavē ekonomika, kura, atbilstoši dažādiem ietekmes faktoriem, var vai nu augt, vai veidoties recesija.  Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš norādīja, ka pēc pandēmijas ekonomika ir diezgan veiksmīgi atkopusies, taču tagad jaunu izaicinājumu vilni sniedz strauji kāpusī inflācija. “Kaut gan iedzīvotājiem būs mazāka pirktspēja un noskaņojums par cenu kāpumu būs negatīvs, kopumā mazumtirdzniecība virzīsies uz priekšu un pieprasījums pēc ikdienā regulāri patērētām precēm saglabāsies. Būtiskas izmaiņas varētu izjust dažas pakalpojumu jomas,” skaidroja ekonomists, pieminot, ka mazumtirgotājiem, ņemot vērā šo tendenci, nevajadzētu iepirkt lielus krājumus, jo var draudēt risks tos neizpārdot.

Nākotnes mazumtirdzniecība: Kādas ir jaunākās iepirkšanās tendences un tehnoloģijas?

Savukārt Marks Tomsons (Mark Thomson) uzņēmuma “Zebra Technologies” mazumtirdzniecības nozares direktors uzsvēra pandēmijas paliekošās sekas, kas ir būtiski ietekmējušas pircēju iepirkšanās paradumus un joprojām apgrūtina piegādes ķēdes efektivitāti. Tādas pircēju vēlmes, kā noliktavas caurskatāmība, ātrāka pirkumu piegāde un atgriešanas iespējas, ilgtspējīgs un atbildīgs patēriņš un digitālā satura veidotāju iesaiste mārketinga aktivitātes, liek mazumtirgotājiem investēt automatizācijas un iepirkšanās pieredzi atvieglojošos risinājumos, meklēt veidus, kā paātrināt piegādi, un rīkoties saskaņā ar ilgtspējīgas uzņēmējdarbības pamatprincipiem.

Šādas prasības kļūst par jauno iepirkšanās “normu” un, jaunajai paaudzei kļūstot pirktspējīgai, arvien vairāk ietekmēs mazumtirgotāju attīstības tendences.

Nākotnes mazumtirdzniecība: Kādas ir jaunākās iepirkšanās tendences un tehnoloģijas?

E-komercijas attīstība un izaicinājumi

Kā norādija Džozefs Makviljams, (Joseph McWilliam) “Stockmann” e-komercijas attīstības vadītājs, pirms pandēmijas internetā veikto pirkumu ietirgojums palielinājās par 1 % katru gadu, taču pandēmijas pirmajā gadā – par teju 5 %, kas ir salīdzinoši ievērojams izrāviens. Kaut gan šobrīd e-komercijas tempi ir nedaudz  samazinājušies, tā joprojām saglabā stabilas pozīcijas.

“Tipiskākās grūtības, ar ko saskaras uzņēmumi, ieviešot e-komercijas platformas, ir loģistika. Jāņem vērā, ka arvien vairāk pircēju izvēlas saviem pirkumiem aizbraukt pakaļ paši vai dod priekšroku ātrajai piegādei 15 minūšu laikā. Daudzviet Eiropā mazumtirgotāji jau nodrošina ātro piegādi paši vai ar ārpakalpojuma starpniecību. Šādu pircēju vēlmēm pielāgotu risinājumu ieviešana veicina uzņēmuma konkurētspēju, tāpēc gaidāms, ka arī Latvijā un Baltijas valstīs arvien vairāk redzēsim šādus piegādes veidus un tiem atbilstošu tehnoloģisko risinājumu ieviešanu,” par e-komercijas tendencēm stāstija Dž. Makviljams.

Nākotnes mazumtirdzniecība: Kādas ir jaunākās iepirkšanās tendences un tehnoloģijas?

Automatizācija ērtākai iepirkšanās pieredzei

Automatizācijas risinājumi ļauj veikalam uzlabot produktivitāti un pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc šādām tehnoloģijām ir stipri pieaudzis, tādējādi kļūstot arvien pieejamāki. Šādu tehnoloģiju ieviešana mazumtirdzniecības darbībā ne tikai ļauj samazināt izdevumus, bet arī atvieglo pircēju pieredzi. Piemēram, šobrīd Latvijā plaši izmantoti risinājumi ir pašapkalpošanās skeneri un kases, kas pircējam sniedz rīcības brīvību iepirkties savā tempā un bez gaidīšanas rindā.

Viens no jaunumiem ir automātiska vecuma noteikšanas tehnoloģija. Šāda sistēma balstās uz algoritmiem, kas atpazīst pircēja vecumu pēc tajā brīdī uzņemtās bildes un sniedz attiecīgi apstiprinājumu preces ar vecuma ierobežojumu iegādei. “Šī tehnoloģija ir precīzāka un ātrāka nekā, ja to veic darbinieki, tādējādi samazinot pircēja iepirkšanās laiku. Ja sistēmai rodas aizdomas par pircēja neatbilstību norādītajam vecumam, tad tiek piesaistīts darbinieks manuālai identifikācijas dokumentu pārbaudei. Turklāt šī tehnoloģija var būt pielietojama arī interneta vidē, liedzot piekļuvi bērniem neatbilstošam saturam vai precēm,” skaidroja “Yoti” komercdirektors Bārnabijs Muirs (Barnaby Muir).

Šādas tehnoloģijas arī atvieglo veikalu bez kasieriem ieviešanu. “StrongPoint Technology” globālais risinājumu konsultāciju direktors Andrius Kalašinskas norādija, ka ilgtermiņa pievilcība, kas saistīta ar iespēju vadīt veikalus ar mazāku cilvēku skaitu, ir acīmredzama, tomēr vispirms šai koncepcijai no nišas būs jāpāriet uz izplatītu. “Nākamo 3 līdz 5 gadu laikā mēs redzēsim, ka dažādas automatizācijas tehnoloģijas veikalu bez kasieriem ieviešanai un procesu efektivizācijai kļūs arvien populārākas un pircēju pieprasītas,” norādija A. Kalašinskas.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top