Visas ziņas

Zviedrijas aviobūves uzņēmumam “Saab” nav izdevies pārdot nevienu Gripen lidmašīnu kopš 2014. gada

Zviedrijas aviobūves uzņēmumam “Saab” nav izdevies pārdot nevienu Gripen lidmašīnu kopš 2014. gada

Zviedrijas aviobūves uzņēmums “Saab” kopš 2014.gada nav spējis pārdot nevienu JAS 39 Gripen lidmašīnu.

Ražotājs astoņus gadus nav varējis atrast nevienu pircēju savām lidmašīnām. Pēdējais līgums tika parakstīts 2014. gadā ar Brazīliju. Vienlaikus Saab par galveno neveiksmes cēloni sauc nevis JAS 36 Gripen tehniskos parametrus, bet gan politiskos faktorus.

Saab piedāvā trīs lidmašīnu modeļus. Vispopulārākie ir A/B un C/D paaudzes modeļi. Ražotājs piegādāja lidmašīnas Taizemei, Dienvidāfrikai, Ungārijai un Čehijai, bet trešās paaudzes lidmašīnas modelis E / F neuzvarēja nevienā no konkursiem, vienīgi bija panākta vienošanās par lidmašīnu piegādi uz Brazīliju. Dienvidamerikas valsts pirms astoņiem gadiem parakstīja 5,4 miljardu dolāru vērtu līgumu par 27 iznīcinātāju JAS 36E Gripen un astoņu divvietīgo JAS 36F Gripen iegādi. Zviedrija pasūtīja 60 Gripen E/F lidmašīnas, un līgums tika parakstīts 2013.gadā.

Vēl viena problēma zviedru lidmašīnām ir konkurence ar piektās paaudzes amerikāņu iznīcinātāju F-35 Lightning II. Tas kļūst populārs Eiropā, neskatoties uz to, ka ir pieejami arī vācu Eurofighter un franču Rafale, arī Eiropas Savienības centieni pārliecināt citas valstis iegādāties Eiropas lidmašīnas nav bijuši veiksmīgi. Tomēr vairākas valstis ES un ārpus tās izvēlas F-35, jo īpaši Polija, Norvēģija, Nīderlande, Dānija, Somija, Kanāda.

Turklāt pat tā sauktajā “zemākajā segmentā” Gripen ir vājāks par saviem konkurentiem. Polija ir nolēmusi pasūtīt Dienvidkorejas iznīcinātājus FA-50 un amerikāņu F-35 Lightning. Kopumā tas izmaksās mazāk nekā Gripen iegāde un arī apkope būs ekonomiskāki izdevīgāka.

Līdz ar to Gripen šobrīd ir zaudējis cīņā ar visiem konkurentiem dažādos cenu segmentos.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top